Přesně před rokem zazněla z úst německé kancléřky Angely Merkelové poprvé věta „Zvládneme to!“ („Wir schaffen das!“), kterou nejmocnější žena Evropy reagovala na nebývalý příliv migrantů do Německa. I po roce zůstává migrační krize ústředním tématem německé domácí i zahraniční politiky, píše v komentáři k výročí deník Die Welt. Přitom upozorňuje, že nespokojenost řady obyvatel největší evropské ekonomiky s řešením této krize se odráží i na oblíbenosti samotné předsedkyně spolkové vlády.

V politické bouři minulého roku působila Angela Merkelová vždy jako „pevná skála“, o kterou se každá vlna rozbije, píše Die Welt. „Právě proto ji Němci měli rádi. Byla to kontrola a vyváženost,“ dodává. Ani po roce kancléřka svůj postoj nezměnila, avšak právě to podle komentáře mnoha Němcům vadí. Jejich země i sami občané se totiž změnili. Ze sepjatých rukou, typické pózy Merkelové, se místo symbolu koncentrace a hloubavosti stal symbol odtržení od reality a tvrdohlavosti.

Po dnes již slavné větě „Zvládneme to!“ následovalo 4. září rozhodnutí umožnit uprchlíkům, kteří uvízli v Maďarsku, cestu přes Rakousko do Německa. Okamžik, v němž Merkelová jako nikdy dřív ukázala svou autoritu a moc předsedkyně vlády, dnes mnozí vykládají zcela opačně: jako důkaz absolutní ztráty kontroly, píše Die Welt.

Důsledky jejího rozhodnutí jsou značné, pokračuje v komentáři deník. Zatímco v srpnu 2015 dosahovala pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD), v níž právě zuřil vnitrostranický boj, v průzkumech veřejného mínění na čtyři procenta podpory, nyní se blíží 13 procentům. V posledních volbách se populisté dostali do všech zemských sněmů. V nedělních volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku by mohli skončit dokonce před kancléřčinými křesťanskými demokraty.

Migrační krize a nespokojenost s jejím řešením v Německu neotřásla jen pozicí křesťanských demokratů, ale výrazně poznamenala i popularitu jejich předsedkyně. Zatímco v srpnu 2015 byla Merkelová podle průzkumů oblíbená u 67 procent dotázaných, o rok později je tento údaj o dvacet procentních bodů nižší.

Neustálé opakování věty „Zvládneme to!“ způsobilo, že začala znít téměř sarkasticky, píše dál Die Welt. A dnes se skutečně používá již spíše jako posměšný protimerkelovský slogan. Změny se za poslední rok ale dočkaly i jiné pojmy. Loni opěvovaná německá kultura vítání (Willkommenskultur) se podle Die Welt postupně proměnila v cynismus. Dříve nepřijatelné slovo Überfremdung (příliš mnoho cizinců) se dokonce dostalo do slovníku ministra vnitra Thomase de Maizièrea.

Německo je podle komentáře v Evropě osamocené, i když to řada politiků odmítá připustit. Jak si v Evropě stojí, se dá vytušit například z návštěv Merkelové v Česko nebo Polsku, kde je německá uprchlická politika vždy hlavním bodem programu.

„Angela Merkelová stále ještě prohlašuje: ‚Zvládneme to!‘. Mnoho občanů a jejích politických souputníků, evropští sousedé i dobrovolníci, kteří pomáhají uprchlíkům, se po roce cítí jinak: vyčerpaní. Na tom, zda kancléřka bude někdy ochotná tento jejich pocit akceptovat, záleží mnohé. V neposlední řadě i její politická budoucnost,“ uzavírá Die Welt.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner