Odvolaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier naznačil, že se ho premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zbavil za sliby, že nebude mít ve volbě předsedy strany na březnovém sjezdu protikandidáta. Sobotka očekává na sjezdu „tvrdý demokratický souboj o to, kdo povede ČSSD do voleb“. „Každý z nás bude muset obhájit svůj mandát,“ uvedl v prohlášení, kterým oznamoval změny v zastoupení sociálních demokratů ve vládě.

„Mám věrohodné informace, že někteří pražští členové tlačili na mé odvolání a nabízeli jako protiplnění to, že pomohou s prosazením některých věcí, jako jsou volební řády, a také že proběhlo jednání s nějakými jihomoravskými sociálními demokraty, že by se třeba nemusel stavět protikandidát předsedovi na sjezdu,“ uvedl Dienstbier při příchodu na zasedání předsednictva ČSSD, na kterém později Sobotka oznámil svoje rozhodnutí.

Sjezd podle Sobotky určí, kdo povede ČSSD do voleb. Další etapou změn, jak je nastínil před týdnem v dopise členům strany, pak bude práce na novém programu pro volby do Sněmovny. Rozhovory, které vedl s vybranými ministry během týdne, označil za tvrdé. Vedle Němečka a Dienstbiera se sešel také s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. Ta v kabinetu zůstává.

Dienstbier před zasedáním předsednictva strany novinářům řekl, že rozhodnutí premiéra zatím nezná. Politik, který podpořil Sobotku po takzvaném lánském puči, zopakoval, že za tlakem na svou osobu cítí část stranických kolegů. Rozhodnutí o odvolání dvou ministrů z řad ČSSD dnes ráno Sobotka představil grémiu strany. První místopředseda ČSSD Milan Chovanec potom ČTK řekl, že „ti, kteří se rozhodli mediálně spekulovat, tak neprospívají vlastní straně ani sami sobě“. Ministr dodal, že politikům, kteří se takto rozhodli, nerozumí.

Chovanec v říjnu 2013 patřil mezi účastníky tajné schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech spolu s Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem Tejcem a Jiřím Zimolou. Část vedení ČSSD se tehdy pokusila Sobotku odstavit od vyjednávání o vládě. Sobotka výzvu k rezignaci označil za pokus o puč, Dienstbier ho tehdy podpořil a na stranu budoucího premiéra přešel i Chovanec.

Po prohře ČSSD v krajských a senátních volbách se začalo spekulovat jako o možných Sobotkových vyzyvatelích o Zimolovi a Tejcovi.

Dienstbier: Rozhodnutí Sobotky odvolat mě respektuji, ale mrzí mě

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) respektuje rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat jej z vlády, ale mrzí ho, že bude muset předávat rozdělanou práci. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) jsou personální změny v kompetenci Sobotky, který za ně ponese plnou odpovědnost. ČTK to sdělili mluvčí obou ministrů.

Sobotka dnes oznámil, že prezidentu Miloši Zemanovi navrhne odvolání právě Dienstbiera a Němečka. Mají je nahradit poslanec Jan Chvojka, respektive ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

„Personální změny jsou v kompetenci pana premiéra a ponese za ně plnou odpovědnost,“ sdělil ČTK prostřednictvím svého mluvčího Ladislava Štichy ministr zdravotnictví.

I Dienstbier v prohlášení, které zaslal ČTK, uvedl, že složení vládního týmu je výsostnou pravomocí předsedy vlády. „Jeho rozhodnutí respektuji, i když mě mrzí, že budu muset předávat rozdělanou práci svému nástupci místo toho, abych mohl dokončit její projednávání v Parlamentu,“ poznamenal.

Za významný úkol, který bude potřeba dotáhnout, Dienstbier považuje novelu zákona o veřejném ochránci práv, která dá například ombudsmanovi pravomoc podávat antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu.

„Koho pan premiér pověří výkonem funkce ministra pro lidská práva, ten si bude muset vybrat, zda bude agendu prosazovat aktivně, a přicházet kvůli tomu třeba i o body na žebříčcích popularity,“ dodal Dienstbier.

Po odchodu Dienstbiera ve vládě nebude žádný senátor, což bude pro ostatní členy kabinetu znamenat nutnou přítomnost při obhajobě vládních zákonů či zpráv při schůzích horní komory. Dientbierovi, jehož senátorský mandát skončí v roce 2020, pak zřejmě bude třeba dodatečně najít místo v senátních orgánech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner