Severokorejský diktátor Kim Čong-un získal nový titul, když byl jmenován předsedou vládní Korejské strany práce. Do čela strany byl jmenován už dříve, doposud byl ale označován titulem první tajemník. V Pchjongjangu v pondělí čtvrtým dnem pokračuje sjezd strany. Už před jeho zahájením se předpovídalo, že Kim Čong-un využije této příležitosti k posílení své moci.

V neděli sjezd Korejské strany práce, který se koná poprvé po 36 letech, rozhodl, že Severní Korea bude pokračovat v rozšiřování a zlepšování svého jaderného arzenálu. Sjezd rovněž schválil rozhodnutí, že KLDR nepoužije jaderné zbraně, pokud „její suverenitu nenaruší jiné nukleární mocnosti“. O této strategii Kim na sjezdu hovořil už v sobotu. Podle něj je KLDR také ochotna normalizovat vztahy s těmi státy, které respektují její svrchovanost a vystupují přátelsky, ačkoli se vůči ní v minulosti chovaly nepřátelsky. Podobná prohlášení činil Pchjongjang už v minulosti, zároveň ale opakovaně vyhrožoval Spojeným státům a Jižní Koreji a odmítal rezoluce OSN.

O sjezdu, který by měl podle odhadů jihokorejských expertů trvat čtyři až pět dní, mohou informovat pouze severokorejská státní média, přestože severokorejský režim pozval také zhruba stovku zahraničních novinářů. Ti mají ale přesně stanovený program, který se sjezdem nesouvisí. Do jednací síně byla v pondělí poprvé vpuštěna asi třetina z nich, a to na pouhých deset minut, uvedla agentura AP. Žádné rozhovory jim nebyly umožněny.

Reportér zpravodajské stanice BBC Rupert Wingfield-Hayes a členové jeho týmu, kteří se pokusili v reportážích popisovat život lidí v metropoli Pchjongjangu, byli v pátek zadrženi a dnes byli vyhoštěni ze země. Tým BBC přicestoval do Severní Koreje dřív než ostatní zahraniční reportéři a nebyl součástí novinářské delegace pozvané u příležitosti sjezdu. Jeho úkolem bylo krýt týdenní návštěvu tří držitelů Nobelovy ceny, kteří do KLDR přijeli krátce před sjezdem a již zemi opustili.

Ostatní novináři se zúčastnili organizované návštěvy textilní továrny. V předchozích dnech jim Severokorejci v Pchjongjangu ukázali také porodnici se špičkovým vybavením, továrnu na výrobu elektrických kabelů, kde podle vedení rostou platy i produkce, a dětský klub.

Novináři se také svezli novými vlaky metra, které jsou údajně vlastním severokorejským produktem. Podívali se na farmu a byli provedeni po bytě v novém obytném výškovém komplexu i po obchodech v jedné z pchjongjangských ulic. Zavítali také do skromného rodiště zakladatele komunistické KLDR Kim Ir-sena, kde je nyní muzeum a park. Podle agentury Reuters jsou to ukázková místa, kam jsou při návštěvách KLDR zváni turisté, kteří mají také vždy přísně kontrolovaný program.

Podle agentury AP severokorejští činitelé zřejmě uvažovali o tom, že by poskytli zahraničním novinářům určitý přístup k dění ve sjezdovém paláci. V neděli ráno dostali novináři pokyn, aby se reprezentativně oblékli a pak byli odvezeni do paláce. Po hodinovém čekání jim však bylo bez vysvětlení sděleno, že se program změnil a že mají jít na oběd.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner