Bez výraznějšího pokroku dnes v běloruském Minsku skončila další schůzka takzvané kontaktní skupiny pro urovnání ukrajinské krize. Novinářům to řekl šéf mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Martin Sajdik, který jednání zprostředkoval. Kontaktní skupina zahrnuje zástupce Kyjeva, Moskvy a východoukrajinských povstalců.

Oproti předpokladům se nepodařilo dosáhnout dohody o výměně zajatců a osvobození zadržovaných osob, uvedl Sajdik. Podle optimistických předpovědí se už přitom měla výměna uskutečnit koncem loňského roku.

Kyjevské armádní zdroje uvádějí, že separatisté vězní 168 ukrajinských zajatců, z toho zhruba stovku tvoří vojáci a policisté. Povstalci tvrdí, že Kyjevu předali seznam svých zajatců zadržovaných ukrajinskou armádou, v němž údajně figuruje na 2000 jmen.

Sajdik po schůzce konstatoval, že příměří dohodnuté v polovině ledna se nedodržuje. „Je to velmi smutné, ale dohoda se nedodržuje,“ prohlásil rakouský diplomat. Prakticky denně se v ukrajinském i ruském tisku objevují zprávy o ostřelování linie příměří, byť se většinou obejde bez obětí na životech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner