Diplomatický pas získal poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý v prosinci 2013, s jeho vydáním souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout, nikoli současný šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). ČTK o tom dnes informoval Černínský palác. Kohout sdělil České televizi, že pas vydal v souladu se zákonem. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dnes potvrdil, že Kancelář prezidenta republiky o vydání dokumentu požádala.
„Udělení diplomatického pasu je zcela standardní záležitostí. Pan poradce Nejedlý je standardní součástí delegace pana prezidenta. A zdůrazňuji tady, že jde o rozhodnutí ministerstva zahraničních věcí a ministra zahraničních věcí,“ uvedl Ovčáček na tiskové konferenci. Na doklad, který usnadňuje cestování po světě, mají standardně nárok vedle zaměstnanců ministerstva zahraničí jen vybraní ústavní činitelé. O speciálních dokladech pro Nejedlého informovaly dnešní Lidové noviny. Citovaly bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobodu, podle kterého členové prezidentských delegací diplomatické pasy nepotřebují.
„Žádost Kanceláře prezidenta republiky o vydání diplomatického pasu pro Martina Nejedlého jsem schválil v souladu se zákonem a diplomatickými zvyklostmi,“ sdělil České televizi bývalý ministr zahraničí Kohout, který byl členem úřednické vlády Jiřího Rusnoka jmenované Zemanem přes nesouhlas hlavních politických stran.
Vydání pasu dnes ve Sněmovně kritizovala opozice. „Pan prezident Zeman opakovaně dává najevo, co si myslí o pravidlech hry, o občanech této země, a dělá si z nás ze všech legraci,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Poznamenal, že vůbec nechápe, jak mohlo ministerstvo zahraničí doklad vydat.
Nejedlý se v květnu s prezidentem zúčastnil oslav konce války v Moskvě, kde doprovodil Zemana na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Kremlu. V září pak Nejedlý s prezidentem cestoval do Číny.
Nejedlý byl do letošního června jednatelem české pobočky ruské společnosti Lukoil Aviation. Firma LUKOIL Aviation Czech je od téhož měsíce v likvidaci. Obvodní soud pro Prahu 1 přitom 17. června rozhodl, že tato společnost má státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli dodávce leteckého paliva. Verdikt není pravomocný, Lukoil Aviation Czech se proti verdiktu odvolá, uvedl už dříve Nejedlý. Společnost podle něj zaplatí všechny závazky včetně případné pokuty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner