V sobotu odpoledne bude definitivně jasné, zda českým prezidentem zůstane Miloš Zeman, nebo ho na Pražském hradě vystřídá Jiří Drahoš. Jako první začali ve druhém kole hlasovat Češi v Brazílii, kde se volební místnosti otevřely dnes v 17:00 středoevropského času. V Česku se mezitím s napětím čeká na závěrečný duel mezi oběma finalisty, který večer odvysílá Česká televize. Rozhodování českých voličů mezi Drahošem a Zemanem si všímají i zahraniční média. Šance obou se zdají být velmi vyrovnané, z pohledu sázkových kanceláří je ale favoritem současná hlava státu.

Zatímco Zeman i Drahoš se dnes převážně soustředili na přípravu televizní debaty, v přesvědčování pokračovali v terénu, na internetu či sociálních sítích jejich příznivci – dobrovolníci i osobnosti veřejného života. Několik výzev burcuje voliče, aby šli volit, případně aby zvolili Drahoše, nebo Zemana. Další iniciativa žádá po vládě prošetření financování Zemanovy volební kampaně, které považují za neprůhledné.

Oba kandidáti odevzdají svůj hlas v pátek odpoledne, oba v Praze. Zeman na Lužinách, Drahoš v Lysolajích. Policie dnes oznámila, že neplánuje zvláštní bezpečnostní opatření v místě, kde bude volit Zeman. Před dvěma týdny ukrajinská aktivistka Anželina Diašová vběhla přímo ve volební místnosti polonahá před prezidenta s výkřiky „Zeman, Putin’s slut“ (Zeman, Putinova děvka), stejné heslo měla napsané na těle. Zastavila ji prezidentova ochranka. Soud Diašové následně uložil podmínku a vyhostil ji ze země.

České prezidentské volby komentují i zahraniční média nejen v sousedních zemích. „Desetiletí v politice versus nezkušenost, nebo bonmoty občas proložené hrubšími výrazy versus slušnost a elegance. I tak by se daly označit vlastnosti úřadujícího prezidenta Miloše Zemana a bývalého šéfa českých akademiků Jiřího Drahoše, kteří se potkají ve finálovém kole souboje o Pražský hrad,“ napsal dnes slovenský list Hospodárske noviny.

Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb poměrně podrobně sledují i ruská média. Část neskrývá otevřené sympatie k obhájci mandátu Zemanovi, většina hodnotí vývoj v Česku s ohledem na zájmy ruské zahraniční politiky.

Jako střet klidného a prozápadně orientovaného Drahoše s populistickým a provýchodním Zemanem vnímají druhé kolo českých prezidentských voleb v Německu. Deník Tagesspiegel o Zemanovi psal jako o hulvátovi a nelítostném egomaniakovi, jehož cílem je moc, list Süddeutsche Zeitung zase konstatoval, že Česko rozděluje svým populismem a provokacemi.

Komentátoři polských médií míní, že jde o souboj dvou absolutně odlišných osobností. Konzervativní list Rzeczpospolita označil Zemana za „cynického, v bojích protřelého, zkušeného a prohnaného hráče“, který je nakloněn blízké spolupráci s Ruskem a Čínou, zatímco Drahoše považuje za uhlazeného profesora, jenž je „typickým Evropanem“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner