Pražská vládní koalice možná nepřežije čtvrteční jednání zastupitelstva. Podle kuloárních informací se ANO chystá prosadit odvolání radních za Trojkoalici Petry Kolínské a Jany Plamínkové. Hnutí ANO zatím informaci nepotvrdilo ani nevyvrátilo, o dalším postupu rozhodne ráno. Opoziční TOP 09 a ODS nabídly koaličním ANO a ČSSD podporu menšinové rady, pokud by členové rady byli skutečně odvoláni, a tím skončila koaliční smlouva.

ANO o dalším postupu definitivně rozhodne teprve ve čtvrtek před zasedáním zastupitelstva. Kolínská nicméně ČTK potvrdila, že počítá s možností, že se ji ANO pokusí odvolat. „Na včerejší (úterní) radě se děly dost zvláštní věci, které se normálně nedějí. Beru to jako nějaké předznamenání toho, co se bude dít na zastupitelstvu. Byla několikrát porušena koaliční smlouva ze strany ANO, když jsem na to upozornila, tak mi paní primátorka (Adriana Krnáčová) odpověděla, že žádná koaliční smlouva už neexistuje,“ řekla ČTK.

Spory mezi ANO a ČSSD na jedné a Trojkoalicí na druhé straně trvají v podstatě po celé volební období. Koalice se už v roce 2015 rozpadla, nakonec se však strany dohodly na pokračování spolupráce. Kolínská, která místo Matěje Stropnického zasedla v radě jako náměstkyně primátorky pro územní rozvoj, od té doby čelí tlaku uvnitř koalice opakovaně. O odvolání Plamínkové v minulosti několikrát mluvila opozice, podle samotné radní ji nicméně zvěsti o možném návrhu ze strany hnutí ANO překvapily.

V případě rozpadu koalice by menšinovou radu podpořily opoziční kluby TOP 09 a ODS. Musela by však přistoupit na několik podmínek, které se týkají dopravy, územního plánu, rozpočtu a mostů. ANO o tom, zda na návrh přistoupí, bude rozhodovat rovněž na klubu ve čtvrtek ráno.

Podle Kolínské se pravicová opozice pokouší ANO nalákat do politické pasti. „Záleží teď na ANO, jestli se do té pasti dá vlákat, nebo ne,“ řekla ČTK po večerním jednání klubu Trojkoalice. Dodala, že členům Trojkoalice není jasné, proč chce ANO čtyři měsíce před volbami absolvovat další rozvrat koalice.

Pražská koalice je od začátku května v takzvaném dohodovacím řízení, kdy ANO, ČSSD a Trojkoalice vyjednávají o další spolupráci. Spory mezi ANO a ČSSD na straně jedné a Trojkoalicí na straně druhé jsou dlouhodobé a podle opozice paralyzují rozvoj města.

Současný spor v pražské koalici vyvolalo hlasování o programu posledního zastupitelstva, kdy se politici přeli, kam bude zařazen materiál o možné demolici Libeňského mostu. Původně měl být projednáván odpoledne, nakonec ale zastupitelé odsouhlasili, aby byl prvním bodem jednání. To se nelíbilo Trojkoalici, a pro podobu programu nehlasovala, neboť by se podle jejích představitelů nemohla k tématu vyjádřit veřejnost. Podle ANO šlo o porušení koaliční smlouvy, což vedlo k vyvolání dohodovacího řízení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner