Káhira/Praha 24. listopadu (ČTK) – Dnešní teroristický útok na Sinajském poloostrově s dosavadní bilancí 235 obětí je nejkrvavější teroristickou akcí v zemi za desítky let. Výběr největších teroristických útoků v Egyptě (řazeno podle počtu obětí):

nejméně 235 – 24. listopadu 2017 – Při teroristickém útoku na Sinajském poloostrově zahynulo podle egyptské státní televize nejméně 235 lidí a přes 100 bylo zraněno. Podle místních svědků útočníci mířili na věřící v mešitě ve městě Bir al-Abd. Použili nejprve nálože a pak vešli do mešity a začali na věřící střílet.

224 – 31. října 2015 – Na Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil; příčinou byla nejspíš bomba v letadle, k útoku se přihlásil Islámský stát (IS).

88 – 23. července 2005 – Při teroristickém útoku v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově zahynul třiadvacetiletý český student z Ústí nad Labem, který pracoval jako delegát cestovní kanceláře. Tři pumové útoky, namířené na hotely a tržiště, si celkem vyžádaly 88 mrtvých a na 200 zraněných (i mezi nimi byl Čech). Mezi oběťmi bylo vedle většiny Egypťanů i osm Britů, pět Italů, pět Turků a Američanka.

68 – 17. listopadu 1997 – Ozbrojené komando povraždilo u vchodu do Chrámu královny Hatšepsut v Údolí králů poblíž jihoegyptského Luxoru 62 lidí. Většinu obětí tvořili zahraniční turisté. K teroristickému útoku se přihlásila zakázaná militantní muslimská fundamentalistická organizace Islámské seskupení (Gamá al-Islamíja), která je od roku 2006 součástí světové teroristické sítě Al-Káida. Při útoku zahynuli také čtyři Egypťané z řad policistů a zaměstnanců chrámu.

45 – 9. dubna 2017 – Nejméně 45 mrtvých a přes stovku zraněných si vyžádaly dva útoky na křesťanské koptské kostely v Egyptě ve městě Tanta severně od Káhiry a v Alexandrii; k útokům se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS); prezident Abdal Fattáh Sísí zavedl v zemi na tři měsíce výjimečný stav.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner