Obří trajekt Eleftherios Venizelos dopravil dnes z řeckých ostrovů do Atén dalších zhruba 2500 uprchlíků převážně ze Sýrie. Loď tak ve službách řeckých úřadů podnikla již druhou takovouto plavbu, jež ulevuje ostrovům zaplaveným migranty, kteří přicházejí přes Turecko.

Humanitární pracovníci fungují jako poradci

Podle deníku Kathimerini vyzvedlo plavidlo běžence ze čtyř ostrovů na východě Egejského moře. Z Kosu se přepravilo do řecké metropole 628 lidí, z Lerosu 967, ze Samosu 796 a z Kalymnosu 75.

V přístavu Pireus u Atén úředníci a pracovníci humanitárních organizací poskytli přistěhovalcům zejména poradenskou pomoc. Cizinci se potřebují mimo jiné zorientovat v dopravní situaci. Prakticky všichni se snaží co nejrychleji se přesunout k severním hranicím s Makedonií, kudy vede takzvaná balkánská cesta do kýženého cíle, jímž jsou západní země. Uprchlíci míří hlavně do Německa, Nizozemska, Norska nebo Švédska.

Incident změnil situaci

Situace se v posledních 24 hodinách změnila v hraničním pásmu mezi Řeckem a Makedonií, kde se v předchozích dnech nahromadili uprchlíci kvůli snaze makedonských úřadů redukovat průjezd jejich územím na 2000 osob denně. Po sobotním incidentu, kdy ve velkém zmatku prorazilo kordonem policistů několik stovek až tisíc běženců, je podle agentur AP a Reuters cesta opět volná.

Maďarsko rychle dostavuje zeď proti uprchlíkům

Makedonské úřady vydávají migrantům hromadně povolení k tranzitu. Tisíce uprchlíků zaplnily nádraží v městě Gevgelija ležícím u hranic, aby podobně jako jejich předchůdci v předchozích dnech nastoupily do vlaků a autobusů a nechaly se dále odvézt k srbské hranici. Tato nová vlna uprchlíků se tak opět přibližuje i k maďarským hranicím, kde úřady nechávají horečně dostavět několikametrový plot, který má přílivu běženců zabránit. Proto se také už nevylučuje, že se dav přistěhovalců brzy odkloní ze Srbska směrem do Chorvatska a Rakouska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner