Do aténského přístavu Pireus dnes z ostrova Lesbos dorazilo dalších 1238 migrantů, což znamená, že proud uprchlíků z Turecka ani v prvních týdnech letošního roku neustává. S odvoláním na pobřežní stráž to uvedla agentura DPA. Řecké úřady se stále nedohodly na zřízení většiny záchytných středisek (takzvaných hotspotů) určených pro registraci a identifikaci příchozích běženců, uvedl po úterním jednání řeckého ministra pro migraci Janise Muzalase se zástupci samosprávy deník Kathimerini.

Na otevření záchytných středisek – hotspotů – v zemích, kudy do Unie proudí nejvíce migrantů, se představitelé osmadvacítky dohodli už na loňském červnovém summitu v Bruselu. Právě v těchto zařízeních mají úředníci určovat, zda migranti mají šanci získat v některé ze zemí EU azyl, nebo zda jde o ekonomické migranty, kteří by se měli vrátit zpět do země původu. Podle Bruselu je to jeden z prostředků, které mají vést ke snížení počtu běženců připlouvajících do Evropy.

Řecko, které je pro uprchlíky hlavní branou na starý kontinent a kam loni z Turecka připlulo na 800.000 lidí, se zavázalo zřídit celkem pět hotspotů. Zatím ale funguje jediný – středisko na ostrově Lesbos se otevřelo loni v říjnu. O vznik těch zbylých vede vláda se zástupci samosprávy ostré spory.

Bez výsledku skončilo také úterní jednání ministra Muzalase se starosty měst a obcí, kde se o zřízení středisek uvažuje. Starosta Michalis Angelopulos z ostrova Samos například nesouhlasí s plánovaným umístěním střediska, s nímž se podle něj počítá v těžko dostupné lokalitě. Starosta ostrova Kos Jorgos Kyritsis odmítá zřízení hotspotu úplně a schůzky se ani nezúčastnil.

Do Řecka loni podle OSN dorazilo po moři na 800.000 lidí. Jde tak o největší uprchlickou vlnu na starém kontinentu od druhé světové války. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zemřelo loni při pokusu dostat se do Evropy přes Středozemní moře 3771 migrantů, více než v roce 2014, kdy to bylo 3279 obětí.

[ctete-foto]42051[/ctete-foto]

V letošním prvním týdnu dorazilo do Řecka asi 10.000 uprchlíků, což je pokles proti loňskému roku, kdy se v průměru za týden na řecké ostrovy dostávalo asi 16.300 migrantů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner