Proud migrantů mířících přes Řecko na sever Evropy očividně zpomaluje. Do přístavu Pireus u Atén připlulo v pondělí z řeckých ostrovů jen 17 uprchlíků, dosud jich přitom byly denně řádově stovky. Informuje o tom zpravodajský server Ekathimerini. Po uzavření hranic s Makedonií v Řecku migranti zůstávají. Korespondentka listu The Guardian s odvoláním na prohlášení vlády informovala o více než 50.000 běžencích.

V provizorním uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici, který úřady postupně evakuují, zůstává zhruba 11.400 lidí. Dalších přes 14.400 běženců je v Aténách, 4300 na egejských ostrovech a zbytek pak v jiných částech země. Ekathimerini uvedl, že v provizorním táboře v přístavu Pireus je 5300 lidí.

Evropská unie s cílem zastavit migrační proud uzavřela s Ankarou dohodu, jejíž součástí je i vracení běženců zpět do Turecka. Očekává se, že první vyhoštění by se mělo uskutečnit okolo 4. dubna.

Zatímco v únoru denně do Řecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlouvalo 1968 běženců, v březnu se jejich počet snížil na 996 denně. Úbytek běženců je znát i na tureckém pobřeží, odkud se vydávají na plavbu na řecké ostrovy. Zatímco v Izmiru byli běženci kdysi všudypřítomní, nyní jsou noclehárny, levní hotely i prostranství u mešit prázdné a na lavičky do parků se vrátili senioři, napsal list The Washington Post.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner