Do Česka dnes přiletí na třídenní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching. Letoun s početným doprovodem by měl na ruzyňském letišti přistát dvě hodiny odpoledne. Nejvyšší čínský představitel má na pondělí v oficiálním plánu jen setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Na lánském zámku oba politici společně povečeří, vysadí strom a odkryjou památeční cedule. Možná se také projdou po lánském parku.

Hlavní program čínského prezidenta je naplánován na úterý. Nejprve ho čeká oficiální přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě a poté bude jednat se Zemanem. Odpoledne se setká s dalšími politickými představiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Z Prahy odletí ve středu, ještě předtím navštíví podnikatelské fórum a Strahovský klášter.

Od návštěvy Si Ťin-pchinga si někteří čeští představitelé slibují navázání strategické spolupráce s Čínou i podepsání řady memorand a obchodních dohod. Ozývají se ale také ochránci lidských práv. Poukazují na jejich potlačování v Číně a plánují do Prahy demonstrace.

Jejich organizátoři kritizují vládu a prezidenta Zemana za to, jakým způsobem se na příjezd Si Ťin-pchinga připravují, a že tak kolaborují s komunistickým totalitním režimem. Proto chystají na úterý protestní akce, na které se svolávají prostřednictvím facebookové události s názvem Svědomí není na prodej!

Z trasy mezi Letištěm Václava Havla a Pražským hradem zmizely české a čínské vlajky vítající Si Ťin-pchinga. Velkou část čínských vlajek v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské v noci na sobotu někdo potřísnil barvou. Aktivisté použili k poškození zhruba 50 vlajek a billboardů vyfouknutá vejce naplněná šedivou a modrou barvou.

V hlavním městě budou platit mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích budou stovky policistů a vojáků. Dají se očekávat dopravní uzavírky i zřízení bezpečnostních a bezletových zón.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner