Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida dnes zahájí návštěvu České republiky. Šéf japonské diplomacie dorazil do Prahy po 15 letech. Kišida se v Česku setká se svým protějškem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a také organizátory akcí, které letos připomenou 60 let od obnovení diplomatických vztahů mezi ČR a Japonskem.

Kišida se v Praze zdrží do 9. ledna, sdělila japonská ambasáda v Praze. Z programu ministra velvyslanectví zmínila nedělní setkání s kulturními představiteli a Zaorálkem. Se svým českým protějškem Kišida povečeří.

Podle informací od ministerstva zahraničí budou ministři hovořit o mezinárodní politické situaci, hospodářské spolupráci nebo možné návštěvě českého premiéra Bohuslava Sobotky v Japonsku.

Poslední setkání mezi ministry zahraničních věcí Česka a Japonska se odehrálo v roce 2001, když Prahu navštívila Makiko Tanaková. Premiéři obou zemí spolu naposled jednali v roce 2009. Tehdejší předseda vlády Petr Nečas a jeho protějšek Taró Aso se setkali během summitu EU a Japonska.

Japonské společnosti jsou na žebříčku zahraničních investorů v České republice na druhém místě za Němci. Státní agentura CzechInvest dosud eviduje 128 japonských investic za 123 miliard korun, což je 47krát víc, než kolik tvoří čínské investice v Česku.

Nedávno se japonská pivovarnická skupina Asahi dohodla na převzetí Plzeňského Prazdroje. Významnou investicí japonských firem v Česku byla také výstavba kolínského závodu na malé vozy Toyota/PSA, kde hodnota investice dosáhla 23,5 miliardy korun. Výrobce klimatizačních jednotek Denso v roce 2001 v Liberci postavil závod, do kterého investoval víc než 9,5 miliardy korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner