Do Česka dnes přiletí třetí skupina křesťanských uprchlíků, kteří utekli z iráckého Mosulu před Islámským státem. Asi čtyřicetičlenná skupina by měla dorazit na pražské ruzyňské letiště ve 14:30 a poté budou autobusy rozvezeni do Brna, Smilovic u Třince a rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy. Největší pozornost se zřejmě bude upírat ke Smilovicím, kde plán na dočasný pobyt uprchlíků vyvolal nevoli části obyvatel.

Do Smilovic by v první fázi mělo přicestovat 14 lidí, celkem by jich v tamním středisku Karmel mělo pobývat šest až osm týdnů asi 30. Další přicestují v následujících týdnech. Pondělního zasedání zastupitelstva obce s 800 obyvateli se účastnilo zhruba 70 obyvatel a ostře dali najevo, že uprchlíky v obci nechtějí. Starosta Smilovic Miroslav Nogol se naopak domnívá, že obec by křesťanům v nouzi měla pomoci, přestože sám například s kvótami určujícími příjímání uprchlíků nesouhlasí. Obyvatelé podle něj nepochopili, že nejde o ilegální uprchlíky, ale o prověřené osoby.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky, další je čekají po příletu do Česka.

V Brně ani Okrouhlíku se nadační fond s tak negativními ohlasy jako ve Smilovicích nesetkal. Poblíž Jihlavy se už zabydlely dvě skupiny, které přicestovaly v lednu a únoru. Skupina má nyní 27 členů a v pátek se rozroste na 30 lidí. Přijede osm uprchlíků, ale pět lidí z nynější skupiny se přidá k devítičlenné skupině mířící do Smilovic.

Do Brna dnes zamíří 24 lidí, většinou jde o rodiny s dětmi. Brněnský magistrát místo jejich pobytu nezveřejní. Důvodem je klid a bezpečí rodin, řekla ČTK Zuzana Taušová z tiskového odboru magistrátu.

Přemístění 37 iráckých křesťanských rodin se zhruba 150 lidmi do Česka schválila vláda. První dvě rodiny dorazily do Okrouhlíku 24. ledna, druhá skupina přijela 5. února. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje nadační fond s pomocí svých partnerů a podporovatelů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner