Nebezpečnou cestu do Evropské unie přes Středozemní moře za první půlrok letošního roku podniklo 137.000 běženců, což je takřka dvojnásobek oproti stejnému období v loňském roce. Vyplývá to z dnes vydané zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Každý třetí uprchlík, který se dostal na území jižních zemí Evropské unie, pochází z válkou zbídačené Sýrie.

„Údaje získané z Řecka, Itálie, Malty a ze Španělska ukazují od ledna do června na ohromný, 83procentní nárůst počtu uprchlíků a migrantů překračujících Středozemní moře – 137.000 ve srovnání se 75.000 za stejné období v loňském roce,“ uvedl UNHCR.

Drtivá většina všech běženců se na náročnou a nebezpečnou cestu podle OSN vydala kvůli válce, násilnostem a útlaku ve vlasti. Třetina všech běženců pochází ze Sýrie, druzí nejčastější jsou Afghánci a třetí obyvatelé Eritreje. UNHCR uvádí, že takřka všichni běženci z této trojice zemí splňují podmínky pro status uprchlíka či jiné formy ochrany.

Největšímu přívalu běženců čelí Řecko, kam se letos dostalo 68.000 lidí, Itálie hlásí číslo o 500 uprchlíků nižší. Dalšími vstupními zeměmi do EU jsou Španělsko a Malta.

Evropská unie se pokouší situaci v jižních zemích bloku řešit návrhy na přerozdělení běženců. Členské státy na červnovém summitu odmítly možnost povinných kvót, přijímání uprchlíků chtějí zachovat na dobrovolné bázi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner