Do Kanady přicestovali příbuzní tříletého chlapce Ajlana Kurdího, který se spolu s matkou a starším bratrem utopil při pokusu přeplout na člunu z Turecka do Řecka. Informoval o tom portál BBC. Fotografie Ajlanova těla v září obletěla svět a stala se symbolem dětských obětí současné migrační krize.

Na letišti ve Vancouveru přivítala Ajlanova strýce Muhammada Kurdího jeho sestra Tima, která v Kanadě žije a která své příbuzné finančně podporovala. Muhammad Kurdí přiletěl do Kanady s manželkou a jejich pěti dětmi v rámci vládního programu, ve kterém se Ottawa zavázala přijmout do konce nadcházejícího února 25.000 Syřanů a dalších 25.000 pak později během roku 2016. „Jsem šťastný, velmi šťastný,“ řekl Muhammad Kurdí.

Do Kanady se dříve snažil dostat i Abdalláh Kurdí se svou rodinou včetně Ajlana. Kanada je tehdy podle Timy odmítla. Následnou cestu do Evropy přežil jen Abdalláh, zbytek jeho rodiny utonul. Fotografii Ajlanova těla vyplaveného na pobřeží otiskla přední evropská i světová média na titulních stránkách.

Abdalláh Kurdí se po tragédii vrátil do rodného severosyrského Kobani, kde své blízké pohřbil. Krátce nato se začaly objevovat zprávy, že i on spolupracoval s pašeráky. Podle výpovědí tří Iráčanů, kteří se plavili na osudném člunu s ním, člun dokonce řídil. Kurdí, který nyní žije v severoiráckém Irbílu, to ale popírá.

Kanadská vláda na přesídlení uprchlíků spolupracuje se soukromými sponzory, kteří část nákladů převezmou. V rámci státem financovaného programu mají přednost rodiny a ženy, samostatní dospělí muži se do výběru mohou dostat pouze v případě, že jsou homosexuálové, bisexuálové či transgenderové osoby, nebo pokud přijdou v doprovodu svých rodičů jako součást přijímané rodiny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner