Mezi letošním lednem a zářím bylo při útocích v Sýrii zasaženo 126 zdravotnických zařízení. Jen v listopadu se terčem útoků stalo celkem 11 nemocnic, některé dokonce opakovaně. Radu bezpečnosti OSN o tom dnes prostřednictvím videokonference informovala zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) v Damašku Elizabeth Hoffová.

Listopadové nálety na východní, povstalci drženou část Halabu podle Hoffové způsobily, že všech osm nemocnic v oblasti „nefunguje nebo funguje jen velmi omezeně“. Zástupkyně WHO odsoudila „militarizaci zdravotnických zařízení několika stranami konfliktu, útoky cílené na zdravotnický personál i odepření dodávek lékařských a chirurgických potřeb do mnoha oblastí.“

Radu bezpečnosti Elizabeth Hoffová vyzvala, aby zajistila, že bojovníci budou mít souřadnice veškerých konvojů a zdravotnických zařízení. To by mohlo pomoci zastavit útoky na nemocnice a zdravotníky. Rada bezpečnosti by podle ní měla „využít veškerý svůj vliv, aby ukončila utrpení v Sýrii.“

Západní země stejně jako aktivisté z organizací na ochranu lidských práv v povstalci držených oblastech obviňují syrské a ruské letectvo z toho, že cíleně míří na nemocnice, na fronty před pekárnami či na další civilní infrastrukturu. Moskva i Damašek to popírají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner