Z bavorské základny dnes do Prahy přijede konvoj americké armády. Asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky se bude přes české území přesouvat na cvičení Saber Strike v Pobaltí. V Česku zůstanou až do pondělí. První noc stráví v ruzyňských kasárnách, další dvě pak jedna část konvoje ve Vyškově a druhá v Přáslavicích.

Zatímco před rokem průjezd amerického konvoje vyvolal v české společnosti silnou odezvu, letošní tolik emocí nebudí. Odpůrci ani příznivci na rozdíl od loňska žádné velké akce nechystají.

První část konvoje by měla české hranice překročit v Rozvadově v 09:30, do Prahy první vojáci dorazí asi hodinu po poledni. Po českých silnicích pojede kolona v devíti částech, aby co nejméně blokovala provoz. Odpoledne se s vojáky na Ruzyni sejde ministr obrany Martin Stropnický, náčelník generálního štábu Josef Bečvář a americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Česká armáda si s americkými kolegy během jejich pobytu v Česku naplánovala společná cvičení, která budou zaměřena třeba na střelbu, řízení vozidel nebo lezeckou přípravu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner