Jiří Brady, o jehož státním vyznamenání k 28. říjnu se vede spor, a jeho žena Tereza potvrdili, že jim Hrad původně oznámil, že bude vyznamenán řádem T. G. Masaryka. Novinářům to řekli na ruzyňském letišti krátce po svém dnešním příletu do České republiky. Telefonát se podle paní Bradyové uskutečnil 12. října a informace o vyznamenání zazněla jasně, řekla.

Brady je strýc ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Tomu prezident Miloš Zeman řekl, že Brady bude vyznamenán, pokud se Herman nesetká s tibetským duchovním dalajlámou. Hrad to popírá.

Brady původně oznámil, že se telefonát uskutečnil 14. října. Jeho žena dnes informaci opravila, datum podle svých slov zkontrolovala na mobilním telefonu.

„Bylo nám oznámeno, že pan Brady dostane řád T. G. Masaryka, že ta ceremonie je 28. října a dostali jsme detaily, kolik lidí si na to může pozvat, kdy to začne, jak to bude všechno probíhat,“ řekla Bradyová. Šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, který jim informaci telefonicky předával, se ptala, zda přijde ještě nějaká informace písemně. Odpověděl prý, že nikoli. Detaily, které potřebují vědět, se měli dozvědět v pondělí 24. října.

Brady byl navrhnut na vyznamenání již v minulosti. Tehdy jim podle paní Bradyové nikdo netelefonoval. Forejt v pátek ČTK řekl, že nikomu udělení vyznamenání neoznamoval.

Ministr Herman ještě před příletem jeho strýce zopakoval, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že pokud nezruší schůzku s dalajlámou, Brady vyznamenání nedostane. „8. září odpoledne na slovenském velvyslanectví při rozhovoru pan prezident řekl, že moji nominaci schválil, ale pokud se setkám s dalajlámou, že ji zruší. Takto mi to přímo řekl. Byli u toho dva ministři naší vlády, jeden velvyslanec a myslím, že ještě obsluhující personál,“ řekl Herman.

Zároveň novinářům ukázal dopis podepsaný kancléřem Vratislavem Mynářem, ve kterém Hrad potvrzuje, že se Hermanovým návrhem na udělení vyznamenání bude zabývat. V dopise se neuvádí, zda ocenění získá. Herman také zveřejnil sms, kterou podle svých slov dostal od Forejta. Ten v ní ministra informuje, „že diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen“. Zpráva podle Hermana byla doručena ve čtvrtek.

Někteří politici kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho nepřijdou 28. října na slavnostní večer na Pražském hradě. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) organizuje alternativní shromáždění na Staroměstském náměstí.

Jiří Brady žije v Torontu. Do Kanady emigroval v roce 1949. Přežil deportaci do Terezína, Osvětimi i pracovní tábor. Na konci války uprchl z pochodu smrti. Český Senát navrhl Bradyho na státní vyznamenání už v červnu 2013. V srpnu téhož roku ho nominovala i Poslanecká sněmovna, a to na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Návrh, kterému prezident Zeman nevyhověl, zákonodárci neúspěšně opakovali i v roce 2014 a Bradyho navrhli i letos.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner