O jedno volné místo v Radě České tiskové kanceláře se ucházejí čtyři lidé. ODS navrhla do tajné sněmovní volby bývalého mluvčího Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristiána Chalupu, Piráti znovu nominovali bývalého novináře a mluvčího Jiřího Táborského a SPD Tomia Okamury opět prosazuje mluvčí prostějovské radnice Janu Gáborovou. TOP 09 navrhla bývalého pracovníka České televize Adama Komerse. ČTK o tom informoval předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Volba se uskuteční na schůzi dolní komory, která začíná dnes odpoledne. Bude se moci konat podle návrhu programu nejdříve 20. dubna.

Na minulé schůzi poslanci doplnili sedmičlennou Radu ČTK o novináře a publicistu Petra Žantovského a bývalého místopředsedu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavla Foltána, které nominovalo hnutí ANO. Jedno místo v radě veřejnoprávní zpravodajské agentury zůstalo neobsazeno. Gáborová a Táborský tehdy neuspěli.

Rada ČTK je orgán, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávní agentury. Rada především jmenuje a odvolává generálního ředitele ČTK, schvaluje rozpočet agentury a rozhoduje o stížnostech, týkajících se činnosti tiskové kanceláře. Volební období člena rady je pětileté.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner