Do Rady České tiskové kanceláře zvolila dnes Sněmovna bývalého místopředsedu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavla Foltána (1957). Výsledek druhého kola tajné volby oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Nynější volba tím skončila, jedno místo v sedmičlenné Radě ČTK zůstává neobsazené.

Foltán, kterého nominovalo hnutí ANO, obdržel 89 hlasů. Ke zvolení jich bylo nutných 86. V nynějším druhém kole volby neuspěli mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová, bývalý novinář a mluvčí Jiří Táborský a historik a politolog Michal Pehr. Kandidátka SPD Gáborová dostala 85 hlasů, nominant Pirátů Táborský 71 hlasů a kandidát KDU-ČSL Pehr 47 hlasů.

Před týdnem v prvním kole volby uspěl novinář a publicista Petr Žantovský, kterého nominovalo rovněž hnutí ANO. Obdržel 86 hlasů, ke zvolení jich bylo nutných 78. V budoucnu se uskuteční další volba. Sněmovní kluby do ní budou moci předkládat nové návrhy kandidátů.

Rada ČTK je orgán, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávní agentury. Rada především jmenuje a odvolává generálního ředitele ČTK, schvaluje rozpočet agentury a rozhoduje o stížnostech, týkajících se činnosti tiskové kanceláře. Volební období člena rady je pětileté.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner