Do Ruska začali za prací a živobytím ve druhé polovině letošního roku opět přijíždět v masovém počtu migranti, kteří v posledních dvou letech kvůli hospodářské krizi Rusko spíše opouštěli. Statistické údaje naznačují, že cizinci si na ekonomickou situaci v Rusku již zvykli, uvedla zpravodajská stanice BBC s odvoláním na zprávu Ruské akademie národního hospodářství a státní služby.

V Rusku se podle ní ke konci září nalézalo 10,4 milionu cizinců, kteří se převážně věnovali sezónním pracím. Přinejmenším část z nich by ke konci roku měla zemi opustit. Většina gastarbeiterů – 8,8 milionu – pochází z postsovětských republik, hlavně z Ukrajiny, Uzbekistánu a Tádžikistánu.

Vzrostl také příliv pracovníků ze zemí z Euroasijské hospodářské unie, kteří kvůli zaměstnání v Rusku nepotřebují úřední povolení, ani nemusí hradit poplatky. Stoupl zejména počet Kyrgyzů.

Naopak počet pracovníků z Evropy a Spojených států v Rusku se oproti roku 2014 snížil o 80 procent.

Přinejmenším 1,3 milionu cizinců pracuje v Rusku nelegálně, ale experti připouštějí, že skutečný počet „načerno“ pracující cizinců bude nejspíše mnohem vyšší. S vyřizováním formalit se totiž neobtěžují ani lidé, kteří mají možnost pracovat v Rusku legálně.

Experti to vysvětlují tím, že vyřízení dokumentů (a s tím spojené odvody na sociální a zdravotní pojištění) považují podnikatelé za příliš nákladné.

V předchozí, červnové zprávě národohospodářská akademie poukazovala na dopady krize na ruskou „stínovou“ ekonomiku, která se projevila i poklesem zaměstnanosti v tomto segmentu, což se však týkalo hlavně lidí, kteří si „načerno“ jen přivydělávali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner