Na sever Sýrie se od pátku přesunulo 75 Syřanů nově vycvičených Spojenými státy pro boj proti radikálům z Islámskému státu (IS). Výcvik zatím nepřinesl očekávaný výsledek. Z předchozích skupin, které už výcvikem prošly, se bojů účastní jenom pět osob.

Syrští ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna, oznámili, že nová skupina přijela z Turecka, kde se výcvik koná, ve 12 automobilech vybavených automatickými zbraněmi.

Američané dbají na to, proti komu vojáci bojují

Výcvik má poskytnout mezinárodní koalici, kterou vedou USA a která bojuje proti IS, spojence pro pozemní boj. Začal v květnu a počítalo se s tím, že jím ročně projde až 5400 lidí. USA si ale z uchazečů přísně vybírají a chtějí od nich, aby se zavázali, že budou bojovat výhradně proti radikálům, ne proti syrské armádě.

Na severu Sýrie bojuje nejen IS, ale také další skupiny islámských radikálů. Tento týden postříleli členové fronty An-Nusra na základně v Idlibu přes 50 syrských vojáků.

Domluvené příměří začíná dnes

Ve dvou vesnicích a jednom městě v provincii Idlib poblíž hranice s Libanonem se podařilo vyjednat lokální příměří, které má začít platit dnes v poledne místního času (11:00 SELČ). Týká se města Zabadání a dvou blízkých vsí. Proti radikálům tam spolu s vojskem bojuje libanonský Hizballáh a pokus zklidnit situaci příměřím tam ztroskotal v srpnu. Dnes už obě strany začaly dodržovat klid.

Zabadání je považováno za strategický bod. Leží poblíž dálnice spojující Damašek s Bejrútem a je považováno za baštu sunnitských povstalců na syrsko-libanonské hranici. Armáda za podpory šíitského Hizballáhu počátkem července zahájila ofenzivu a ovládla jednu ze čtvrtí v západní části Zabadání. An-Nusra a její spojenci pak začali v odvetě za tuto ofenzivu v Zabadání bojovat o vesnice, které měla v Idlibu jako poslední pod svou kontrolou armáda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner