Jihokorejský národní bezpečnostní poradce Čchong Ui-jong přijel do Washingtonu, kde bude jednat se svým americkým protějškem Johnem Boltonem před očekávaným setkáním amerického prezidenta Dondalda Trumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una. Informovala o tom agentura Reuters.

Washington požádal Čchonga, aby přiletěl do Spojených států na jednání, která se budou týkat nadcházejícího summitu, napsala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z jihokorejské prezidentské kanceláře. Spojené státy si podle zdroje nepřály zveřejnit podrobnosti o setkání. Podle jiného amerického zdroje se Čchong opravdu má s Boltonem setkat.

Jižní Korea se svým spojencem USA usiluje o to, aby se KLDR vzdala svého jaderného arzenálu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim se na summitu v demilitarizované zóně na hranici mezi Koreami domluvili na denuklearizaci Korejského poloostrova.

KLDR uvedla, že je připravena jednat o denuklearizaci, pokud bude zaručena bezpečnost severokorejského režimu.

Jednou z hlavních otázek ohledně očekávaného setkání Trumpa a Kima je, kde se bude summit, který se očekává v květnu či červnu, konat.

Trump navrhl setkání v pohraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu, což by vyžadovalo úzkou spolupráci s Jihokorejci. Představitelé jihokorejské vlády nicméně oznámili, že zatím nebyli požádáni, aby začali summit připravovat.

Jihokorejský bezpečnostní poradce se ale zřejmě během současné návštěvy USA bude věnovat zejména vážnějším tématům týkajících se summitu, píše Reuters. Naposledy Washington navštívil před setkáním Muna a Kima.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner