Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, zvolila veřejnou ochránkyní lidských práv Taťjanu Moskalkovovou, která ve službách ministerstva vnitra dosáhla hodnosti generálmajora policie. V tajném hlasování získala 323 hlasů, tedy více než vyžadovanou nadpoloviční většinu ze 450 poslanců, a to hlavně díky podpoře Putinovy vládní strany Jednotné Rusko.

Západ a Amerika zneužívají lidských práv k „vydírání, zneužívání, vyhrožování a pokusům vyvíjet nátlak na Rusko“, ale úřad ombudsmana má spoustu možností, jak tomu čelit, uvedla novopečená ochránkyně lidských práv. Nechala se také slyšet, že hodlá také hájit práva Rusů žijících v cizině, zejména v Pobaltí, na Ukrajině a v Podněstří, což je ruskými separatisty ovládaný region v Moldavsku. Jde prý nejen o práva jednotlivců, ale i o „ruské hodnoty“.

„Předchůdci Moskalkovové si vysloužili silnou demokratickou legitimitu a často využívali své pozice k upozornění na závažné případy porušování lidských práv a k vyvíjení tlaku na bezpečnostní složky a vězeňské pracovníky,“ připomíná agentura AP, které se Moskalkovová jeví jako „jestřáb“.

Nominace vyrazila dech i ostřílenému bouřliváku ruské politiky, populistovi Vladimiru Žirinovskému. „Je velikou osobností, ale její práce v sovětské policii a za prvního ruského prezidenta Borise Jelcina nedává žádný důvod si myslet, že je schopna a ochotna bránit lidská práva,“ prohlásil v rozpravě ve zjevné narážce na případy, kdy policie bývá spíše zdrojem bezpráví a zvůle.

Mnozí ruští aktivisté angažující se při ochraně lidských práv by podle médií dali přednost návratu dřívějšího ombudsmana Vladimira Lukina, který tuto funkci zastával do roku 2014.

Moskalkovová byla až dosud poslankyní strany Spravedlivé Rusko, která ve sněmovně formálně patří k opozici, avšak v klíčových otázkách hlasuje shodně s vůlí Kremlu. Poslankyně byla považována za favoritku mezi šesticí kandidátů na funkci, o kterou se vládní strana Jednotné Rusko neucházela.

Po složení přísahy ji předseda dumy Sergej Naryškin obdaroval kyticí bílých růží. V úřadu ombudsmana Moskalkovová nahradí Ellu Pamfilovovou, která se stala šéfkou ústřední volební komise. Novinářům nová ochránkyně práv řekla, že za prvořadé považuje chránit práva válečných veteránů, seniorů a invalidů. Míní také věnovat zvýšenou pozornost nevyplácení výplat, porušování práv pacientů a nájemníků, jakož i migraci.

Šedesátiletá Moskalkovová pracovala jako právnička ve službách ministerstva vnitra, nejprve za Sovětského svazu, pak Ruské federace. V roce 1999, kdy začínala éra Vladimira Putina, kandidovala za liberální stranu Jabloko. V letech 2007 a 2011 byla zvolena poslankyní za Spravedlivé Rusko. V sněmovně se zabývala problematikou krajanů, jakož i majetkovými přiznáními svých kolegů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner