USA se spolu s Ruskem a dalšími partnerskými zeměmi přiblížily k dohodě o obnovení příměří v Sýrii. V Ženevě to oznámil americký ministr zahraničí John Kerry. Příměří má být rozšířeno také na město Halab.

Kerry se sešel s ministrem zahraničí Saúdské Arábie Ádilem Džubajrem a později bude jednat se zvláštním zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. Původní příměří bylo vyjednáno v únoru, ale koncem dubna se začalo hroutit. Za hlavní porušení se považují obnovené boje v Halabu, kde od 22. dubna zahynulo na 250 civilistů. Nové nálety jsou hlášeny také dnes.

Minulý týden byla vyjednána lokální příměří pro Latákíji a Damašek s okolím, ale platí od sobotní půlnoci pouze 72 respektive 48 hodin. Ženevská jednání mají umožnit alespoň částečné obnovení původního příměří. „Blížíme se dohodě, ale musíme ještě práci dokončit, a proto jsme tady,“ řekl Kerry na začátku jednání.

Ministr Džubajr označil situaci v Halabu za hrozné násilí a „zločinné porušení humanitárního zákona“. Nálety v Halabu připsal syrským vládním silám a odpovědnost podle něj padá na syrského prezidenta Bašára Asada. „Měl by odejít prostřednictvím politického procesu a doufáme, že to udělá. Nebo bude sesazen silou,“ řekl Džubajr.

Příměří je podmínkou úspěchu syrských mírových jednání. De Mistura už zorganizoval tři kola a v půlce května by chtěl v rozhovorech pokračovat. Opozice ale z minulého kola odešla kvůli obnoveným bojům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner