Organizace Amnesty International (AI) vyzvala Evropskou unii, aby ukončila své plány na navracení uprchlíků do Turecka „pod falešnou záminkou“, že Turecko je pro běžence bezpečnou zemí. Dohodu mezi EU a Tureckem z letošního března označila za nelegální.

Uprchlíci podle zprávy AI v Turecku nezískají adekvátní ochranu a místní azylový systém má vážné nedostatky, ačkoli země je vůči uprchlíkům vesměs vstřícná.

Turecký azylový systém se těžko vypořádává s více než 3 miliony migrantů, kteří tak mohou na vyřešení svého případu čekat i roky. Během této doby dostávají jen malou podporu na to, aby si našli bydlení a obživu pro sebe a svou rodinu. Jejich děti pracují někdy už od devíti let, aby pomohly rodinu uživit.

„Dohoda EU-Turecko je lehkovážná a nezákonná,“ uvedl John Dalhuisen, šéf AI pro Evropu a střední Asii. Myšlenka, že Turecko bude dodržovat lidská práva běženců a uspokojí potřeby milionů uprchlíků, je „fikce“. Unie ve snaze zastavit migrační vlnu situaci v Turecku vylíčila nepravdivě. Ačkoli se unie snaží Turecku v zavedení funkčního azylového systému pomáhat, nemůže jednat tak, jako by v zemi takový systém už existoval, dodal Dalhuisen.

4000 vyřízených žádostí za rok

V Turecku nyní žije 2,75 milionu Syřanů a 400 000 uprchlíků z jiných zemí, převážně Afghánistánu, Iráku a Íránu. Turecko ale podle AI selhává ve třech oblastech, které vyžaduje příslušné mezinárodní právo. Úřady podle AI odmítly poskytnout této organizaci azylovou statistiku. V dubnu ale uvedly, že loni vyřídily asi 4000 žádostí.

Uprchlíci by měli být dále buď integrováni, přemístěni do jiné země nebo – pokud je to již bezpečné – vráceni do země původu. To se ale podle AI neděje a imigranti nemají šanci si vybudovat v Turecku nový život a zároveň nemají velkou naději, že se dostanou v následujících letech do jiné země.

Turecko selhává také v poskytování životních prostředků. Většina uprchlíků si musí najít příbytek sama, bez vládní pomoci. Turecké úřady poskytují ubytování 264 000 syrských uprchlíků v jižních provinciích, není ale reálně možné, aby našly ubytování zbývajícímu 2,87 milionu uprchlíků ze Sýrie. Sociální bydlení země zařídila pouze stovce ze 400 000 žadatelů o azyl z jiných zemí.

Zpráva rovněž upozorňuje na to, že mezi uprchlíky v Turecku je běžná dětská práce a rodiny mají potíže zajistit si základní životní potřeby. Jedna syrská matka se třemi syny AI řekla, že celá její sedmičlenná rodina přežívá z pěti až deseti tureckých lir (41 až 82 korun) denně a její devítiletý syn tak musí pracovat v obchodě s potravinami.

Evropa by podle AI neměla přesouvat odpovědnost za uprchlíky na Turecko, ale zahájit ambiciózní plán na přesídlení běženců pobývajících v této zemi. EU jako celek loni přesílila jen 8155 uprchlíků. „Evropská unie odpověděla na jednu z nejtemnějších humanitárních katastrof naší doby natahováním ostnatých drátů, posilováním ostrahy hranic a uzavíráním pofiderních smluv se sousedními zeměmi, aby (uprchlíky) udržela mimo. Výsledkem je bída a utrpení a další úmrtí v moři,“ řekl Dalhuisen.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner