Mar-a-Lago (USA) 6. dubna (ČTK) – Americký prezident Donald Trump dnes ve svém floridském sídle Mar-a-Lago přivítá čínského vůdce Si Ťin-pchinga, který do USA přijede na první návštěvu od Trumpova nástupu do funkce. Tématy setkání lídrů dvou nejsilnějších ekonomik světa budou vedle klíčových hospodářských otázek například i severokorejské raketové testy.

Trump během loňské předvolební kampaně ostře kritizoval americké firmy za využívání levných čínských surovin či pracovní síly a sliboval, že uvalí vysoká dovozní cla na čínské výrobky, aby pomohl americkému hospodářství a zajistil nová pracovní místa.

Po nástupu do funkce však svou rétoriku poněkud zmírnil a mimo jiné přislíbil, že USA budou respektovat politiku jedné Číny (ve vztahu k Tchajwanu), jako to činili Trumpovi předchůdci v Bílém domě. Odsunul tak do pozadí svůj telefonát s tchajwanskou prezidentkou krátce po svém zvolení, po němž naznačil, že respektování jednotné Číny není pro USA samozřejmostí a mohou za ně požadovat ze strany nejlidnatější země světa ústupky.

Podle nejmenovaného představitele Bílého domu, který novináře informoval o očekávaném programu čínsko-amerického summitu, budou zásadními tématy vzájemný obchod a nastavení „férových a vyvážených“ hospodářských vztahů. Trump se patrně dotkne otázky čínské manipulace s kurzem vlastní měny, kterou opakovaně kritizoval. Podle diplomatů se však zřejmě nebude pouštět do žádných ostrých výměn názorů, neboť schůzka má především nastavit podobu vzájemných vztahů na několik příštích let.

Sám šéf Bílého domu avizoval, že hodlá čínského prezidenta přesvědčovat o větší pomoci při působení na severokorejský režim, jehož sílící vojenské provokace Washington a jeho spojence v oblasti Jižní Koreu a Japonsko znepokojují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner