Donald Trump v pátek v pravé poledne místního času (18.00 SEČ) složí prezidentský slib, čímž oficiálně na čtyři roky převezme po odcházejícím Baracku Obamovi vládu nad Spojenými státy, které jsou jednou z jaderných velmocí. Organizátoři očekávají, že v centru americké metropole bude chtít předání moci sledovat na 900.000 lidí, chystají se ale i demonstrace Trumpových odpůrců.

Do čela USA v pořadí jako 45. prezident v historii nastupuje muž, který byl dosud znám především jako realitní magnát a osobnost společenského života. Mnozí jeho kritici se proto obávají o osud Ameriky za jeho prezidentství, neboť Trumpa považují za politicky nezkušeného, nevypočitatelného a za příliš nakloněného vůči Rusku. Sporné jsou také jeho postoje k mezinárodním obchodním dohodám, ochraně klimatu planety či k otázce zdravotního pojištění Američanů.

Slavnostní ceremonie předání moci se tradičně bude konat před Kongresem USA. Nejdříve přísahu složí budoucí viceprezident Mike Pence a poté v poledne slib pronese vítěz listopadových prezidentských voleb. Poté zazní americká hymna a Trump přednese svůj vůbec první projev jako hlava Spojených států.

Od Kongresu Trump zamíří po Pensylvánské třídě do Bílého domu, odkud bude sledovat slavnostní průvod. Podle prezidentského inauguračního výboru se do průvodu zapojí na 8000 účastníků z řad skautů, středoškolských i univerzitních kapel, jednotek jezdectva, hasičských, lékařských či policejních sborů nebo veteránských organizací.

K účasti na inaugurační ceremonii před Kapitolem, kterou budou na místě sledovat i Trumpova neúspěšná volební soupeřka Hillary Clintonová s manželem a někdejším prezidentem Billem Clintonem či exprezidenti Jimmy Carter a George Bush mladší, je nutná zvláštní vstupenka. Ta je sice k dispozici zdarma, jejich počet je ale velmi omezený a jsou jen na příděl od zákonodárců, davy lidí proto obřad budou sledovat z parku National Mall v centru metropole či z Pensylvánské třídy.

Očekává se, že do Washingtonu se sjedou i Trumpovi odpůrci. Levicová skupina Disrupt J20, která bude mít v pátek základnu na McPhersonově náměstí nedaleko Bílého domu, ohlásila, že chce ceremonii zablokovat masovou účastí u kontrolních stanovišť. V sobotu se pak ve Washingtonu uskuteční pochod žen. Tato akce, která přiláká až 200.000 lidí a která sice není namířena přímo proti Trumpovi, chce nicméně nové administrativě připomenout, aby respektovala práva žen.

Páteční večer zakončí plesy. Vedle tří oficiálních bálů budou mít možnost lidé navštívit i řadu těch neoficiálních. Slavnosti budou pokračovat i přes víkend, v sobotu se například bude konat ve washingtonské katedrále svatého Petra a Pavla za přítomnosti křesťanských, židovských, muslimských či sikhských náboženských představitelů tradiční společná bohoslužba.

Během inaugurace bude na pořádek v ulicích a na ochranu nového prezidenta dohlížet okolo 28.000 příslušníků bezpečnostních sborů. Pro město bude ceremonie znamenat řadu dopravních omezení, uzavřeny totiž budou některé stanice metra a vjezd aut do centra nebude možný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner