V současné migrační krizi není jiné alternativy než respektovat schengenská pravidla prostoru volného pohybu. Bez toho nelze krizi vyřešit. Prohlásil to předseda Evropské rady Donald Tusk po dnešním jednání s chorvatským premiérem Tihomirem Oreškovičem v Záhřebu.

Tusk uvedl, že nynější migrační krize je testem limitů Evropské unie i balkánského regionu. „Jde o krizi, která vyvolává napětí mezi členskými státy (EU) i mezi sousedními zeměmi. Musíme se vyvarovat iluze, že místo plného respektování schengenských pravidel může existovat jiné, snadné a vhodné evropské řešení. Respektování schengenských pravidel migrační krizi nevyřeší. Ale bez toho nemáme vůbec žádnou šanci vyřešit ji,“ řekl předseda Evropské rady.

„Chci tu říci zcela jasně: není žádné alternativy k respektování schengenského kodexu. Je to obtížné, já vím, ale pouze schengenská pravidla mohou být základem celkového evropské řešení… Na tom musíme pracovat na příští schůzce Evropské rady,“ dodal Tusk.

Hlavní prioritou je podle něj rychle zastavit tok uprchlíků a omezit ilegální migraci při zachování celistvosti schengenského prostoru volného pohybu. Členské státy by se měly vrátit k plnému respektování všech unijních pravidel a rozhodnutí. Na základě toho by měly odmítat vstup občanům neunijních států, kteří nesplňují podmínky nebo kteří nepožádali o azyl, ačkoli k tomu měli dříve příležitost.

„Musíme to zvládnout zodpovědným a koordinovaným způsobem,“ nabádal Tusk, který se po jednání v Záhřebu setká ve Skopji s vedoucími makedonskými činiteli. Vyzval také k poskytnutí humanitární pomoci státům, na které migrační krize nejvíce doléhá – Řecku a zemím ležícím na takzvané balkánské migrační trase, což jsou Makedonie, Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko.

Obdobně jako Tusk se po jednání vyjádřil i chorvatský premiér Orešković. Kromě jiného se také zmínil o možném vyslání chorvatské armády na hranice. Řekl, že na zasedání vlády předloží návrh, který umožní poslat vojsko na hranici, ale pouze pro potřeby humanitární asistence a jako pomoc policii, abychom, „pokud to bude nutné, měli tuto možnost“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner