V centru hlavní bašty proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, Doněcku, se v noci na dnešek neznámí pachatelé pokusili vyhodit do povětří pomník vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina.

„U pomníku se odlomil kus podstavce, sama socha zakladatele sovětského státu neutrpěla, památník na Leninově náměstí zjevně poškozen nebyl,“ napsala povstalecká agentura DAN a dodala, že památník nyní střeží policisté.

Podle místních úřadů nebyl při explozi nikdo zraněn. Zástupce velitele sil separatistů Eduard Basurin z útoku obvinil „teroristickou skupinu“ z Ukrajiny.

Prozápadní vláda v Kyjevě před časem zahájila tažení proti Leninovým památníkům a dalším pozůstatkům sovětské minulosti. V Rusku je tato snaha vnímána i jako další krok k definitivní roztržce s Ruskem, kde Leninovy pomníky dodnes vévodí hlavním náměstím většiny měst.

Výbuch v Doněcku však následoval krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin mimo jiné prohlásil, že Leninovo učení v konečném výsledku vedlo ke zničení historického Ruska i k rozpadu Sovětského svazu. „SSSR vznikl na základě úplné rovnoprávnost s právem vystoupit ze Sovětského svazu, což byla časovaná bomba pod naší státností. Přitom hranice se určovaly zcela svévolně a zdaleka ne vždy odůvodněně. Ukrajině například předali Donbas pod záminkou zvýšení procenta proletářů, aby měli na Ukrajině větší podporu. To bylo fantazírování,“ vysvětloval Putin.

Podle internetového listu Gazeta.ru je docela možné, že Putinovy poznámky znovu vrátí historické debaty do módy, což se „spolu se zchudnutím obyvatelstva a růstem pouliční zločinnosti stane dalším přízrakem návratu do 90. let“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner