Dosavadní viceprezident Michel Temer, který prozatímně nahradil ve funkci prezidentku Dilmu Rousseffovou, slíbil Brazilcům důsledný boj s korupcí a navrácení důvěryhodnosti jejich zemi. Informovala o tom agentura AFP. Temer předtím oznámil jména více než dvacítky svých ministrů, mezi nimiž na rozdíl od předchozí vlády není žádná žena.

Ve svém prvním projevu poté, co převzal funkci po prezidentce dočasně sesazené dnešním hlasováním senátorů, vyzval Temer Brazilce k nalezení nové důvěry: „Důvěru v nové oživení naší ekonomiky. V možnosti naší země. V její společenské a politické instituce.“

Politické strany v zemi, která za tři měsíce pořádá olympijské hry, se podle něho musí sjednotit a ukázat světu lepší tvář Brazílie, než která je vidět v současnosti, kdy vyplouvá na povrch údajná účast velké části politiků na různé trestné činnosti.

Právě v boji proti korupci chce Temer přitvrdit, lidem dnes slíbil důsledné vyšetření kauzy kolem korupčního schématu spojeného se státní ropnou firmou Petrobras.

Seznam nové vlády již několik hodin před jeho úvodní řečí přinesla televize G1 s tím, že zbývá obsadit dva posty. Novým ministrem zahraničí bude senátor a bývalý guvernér Sao Paula José Serra (74), finance povede dlouholetý guvernér centrální banky (2003-2011) Henrique Meirelles (70) a ministrem obrany bude poslanec Raul Jungmann (64), který působil jako ministr v 90. letech.

Pětasedmdesátiletý Temer bude prezidentem minimálně do té doby, než senátoři pod vedením předsedy nejvyššího soudu ve 180denní lhůtě rozhodnou o oprávněnosti ústavní žaloby vůči Rousseffové. Pokud uznají, že porušila zákon o fiskální odpovědnosti manipulováním s výsledky rozpočtu, bude Temer prezidentem do konce původního mandátu prezidentky, tedy do konce roku 2018.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner