Bukurešť 20. dubna (ČTK) – Rumunská vláda rozhodla o přesunu velvyslanectví své země v Izraeli do Jeruzaléma. Podle agentury AFP to ve čtvrtek v rozhovoru poskytnutém místní televizní stanici Antena 3 řekl předseda vládních sociálních demokratů Liviu Dragnea. Americký prezident Donald Trump oznámil už loni v prosinci, že USA svou ambasádu z Tel Avivu přesunou do Jeruzaléma. Později se přidala Guatemala. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o stejném kroku uvažuje ještě nejméně půl tuctu dalších zemí.

„Rozhodnutí bylo učiněno,“ uvedl ve čtvrtek Dragnea, který má rozhodující vliv na chod rumunské vlády. Podle něj kabinet premiérky Vioricy Dancilaové přijal již ve středu večer „memorandum o zahájení procedur k přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma“. Vláda ale zatím oficiálně nic podobného neoznámila. Mluvčí vlády na žádost AFP o potvrzení informace odmítl reagovat.

Pokud by Rumunsko svou ambasádu skutečně přesunulo, bylo by podle dosavadních informací první zemí Evropské unie, která by tak učinila. Dragnea krok označil za „symbolický“ a vyjádřil přesvědčení, že přinese Rumunsku „značné výhody“.

Americký prezident Trump v prosinci uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, čímž pobouřil arabské spojence Washingtonu i Palestince, kteří chtějí, aby východní část města byla hlavním městem jejich budoucího státu. Americké velvyslanectví se má přestěhovat do Jeruzaléma z Tel Avivu 14. května. Dva dny poté by měla svou ambasádu do Jeruzaléma přestěhovat také Guatemala.

Izraelský premiér Netanjahu ve čtvrtek uvedl, že o přesunu svých zastupitelských úřadů uvažuje ještě „nejméně půl tuctu zemí“.

Izraelská televize Channel 10 v polovině března tvrdila, že i Česká republika začala zjišťovat možnosti pro přesun svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V ČR je podle izraelské televize pro přesun velvyslanectví zatím prezident Miloš Zeman, ale nikoli premiér Andrej Babiš.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner