Mnoho podporovatelů neúspěšného prezidentského uchazeče Jiřího Drahoše zůstalo v jeho volebním štábu i po oznámení konečných výsledků. V kuloárech Kongresového centra v Praze diskutovali o politice a situaci ve společnosti. Do debat se zapojil také Drahoš, který se také fotografoval se zájemci. Někteří z podporovatelů měli kvůli výsledku voleb skleslou náladu, jiní našli i pozitivní momenty, které doprovázely poslední dny. Stávající prezident Miloš Zeman zvítězil se ziskem zhruba 51,36 procenta hlasů. Kandidáty dělilo 152.000 hlasů.

Z výsledku voleb byl zklamaný herec Martin Myšička. „Jsem z toho smutný, ale jak sám pan Drahoš říkal – není to konec. Myslím si, že je potřeba v tom pokračovat,“ řekl ČTK. Za pozitivní věc ale považuje to, že prohra nebyla velká. V porovnání s předchozími prezidentskými volbami letošní označil za pokrok. „Mandát pana prezidenta Zemana není tak silný, i když budeme určitě slyšet, že silný je,“ řekl Myšička. Situaci v české společnosti nevidí tak, že by byla rozdělena na dva tábory. Míní, že se musí hledat cesta k dialogu a odhalovat lži.

Zpěvačka Marie Rottrová chtěla na Hradě změnu kvůli okolí současného prezidenta a atmosféře v zemi. „Já jsem očekávala, že odsud půjdeme s velkým vítězstvím a budeme mít nového prezidenta pana Jiřího Drahoše. Nestalo se tak, chyběl tomu jenom kousíček. Samozřejmě život jde dál a moc se mi líbí, že skoro 50 procent voličů podporovalo Jiřího Drahoše,“ řekla ČTK Rottrová, která by Drahoše ráda viděla nadále v politice.

Změnu chtěl také kuchař a šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaňek, který žije v Drahošově sousedství a velmi často se s ním potkává. Drahoš je podle něj kultivovaný a slušný člověk. „Já jsem dělal 18 let zahraniční obchod a mnoho lidí a kmotři mých dcer jsou cizinci a je smutné, když si z nás dělají legraci,“ řekl Vaněk.

Zatímco stávajícího prezidenta podporoval předseda SPD Tomio Okamura, jeho bratr Hayato si přál, aby uspěl Drahoš. Smutek ale necítí, naopak v dění posledních dní spatřuje pozitivní okamžiky. „Tolik lidí se propojilo, to je ohromná energie, která tady je, ona nezmizí a nějaký ten zápas, to vyjasňování si, kam má náš národ směřovat, ta otázka nemizí, ta zůstává. Ten příběh bude mít pokračování,“ řekl překladatel Hayato Okamura. Podle něj se do historie zapsali další kandidáti, a to kultivovanou diskusí i podporou Drahošovi před druhým kolem. „Dali vzor a příklad také pro každé budoucí volby. To je velký přínos,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner