Proti stavbě zdi na hranici mezi Spojenými státy a Mexikem, kterou slíbil postavit americký prezident Donald Trump, chtějí protestovat Drážďanští symfonici. Úřady ale německému hudebnímu tělesu zakázaly uspořádat koncert na americké straně Parku přátelství mezi San Diegem a Tijuanou. Protestní akce se tak nakonec uskuteční jen o několik desítek metrů dál – na mexické straně parku, informovala agentura DPA.

Oficiálními důvody zamítnutí žádosti o uspořádání koncertu v příhraničním parku ze strany úřadů v americkém San Diegu jsou obavy o bezpečnost a ochrana ptactva. Drážďanští symfonici se kvůli tomu rozhodli, přesunout protestní akci plánovanou na 3. června o pár desítek metrů dál do mexické části Parku přátelství v Tijuaně.

Němečtí hudebníci zároveň vyzvali další umělce, aby pořádali ve stejný den jako oni vlastní akce podél mexicko-americké hranice, a aby tak protestovali „proti celosvětově rostoucí izolaci, fanatismu a nacionalismu“.

„Vyzýváme všechny, aby se k nám přidali a videa natočená na svých akcích sdíleli s hashtagem #teardownthiswall,“ uvedl ředitel drážďanského hudebního tělesa Markus Rindt. „Tear down this wall“ neboli „Strhněte tuto zeď“ jsou slova, která pronesl jako výzvu adresovanou Michailovi Gorbačovovi v roce 1987 u berlínské zdi americký prezident Ronald Reagan.

„Naši akci je možné a nutné uspořádat na mnoha místech světa. Seznam zdí, které přichází v úvahu, je bohužel velmi dlouhý,“ dodal Rindt.

Drážďanští symfonici na sebe v poslední době upozornili několika politickými akcemi. Loni v listopadu například plánovali v době napětí v německo-tureckých vztazích vystoupit na německém konzulátu v Istanbulu a představit projekt na téma arménských masakrů za první světové války. Německý parlament navzdory odporu Ankary loni označil tyto masakry za genocidu. Německé ministerstvo zahraničí koncert nakonec zrušilo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner