Německá policie očekává, že se v sobotu na demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) sejde v Drážďanech na 15.000 lidí, v plánu je také řada protidemonstrací s asi 10.000 předpokládanými účastníky. Úřady se tak obávají možných násilností. Na bezpečnost bude dohlížet asi tisícovka policistů, uvedla dnes agentura DPA. Sobotní akce Pegidy je součástí koordinovaných protestů proti údajné islamizaci Evropy, které byly svolány mimo jiné do Prahy, Varšavy, Bratislavy či Amsterodamu.

Policie má informace o tom, že do saské metropole se chystají přívrženci krajní pravice, na sobotu se mobilizují i levicoví extrémisté. Úřady se kvůli očekávanému příjezdu radikálů obávají, aby se neopakovala situace z Lipska, kde loni v prosinci doprovázely protidemonstrace levičáků násilnosti. Zraněno při nich bylo asi 40 policistů.

Do ulic Drážďan byla povolána tisícovka policistů, což je podle některých málo. Například loni v říjnu dohlížel na výroční demonstraci Pegidy takřka dvojnásobný počet policistů. Saský ministr vnitra Markus Ulbig uvedl, že policejní kapacity jsou v celém Německu omezené, proto je nutné vycházet z reality. V této souvislosti zmínil karneval v Porýní, který na sebe váže značný počet policejních sil, neboť se letos koná za zpřísněných bezpečnostních podmínek.

Drážďanský policejní ředitel Dieter Kroll již ve čtvrtek vyzval všechny, kteří se v sobotu do města chystají na demonstrace, aby se vyvarovali násilí. Řekl také, že při počtu nahlášených akcí je nevyhnutelné, že se oba tábory protestujících setkají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner