O nové opavské koalici, která se rozpadla po sporech uvnitř hnutí ANO, by se s největší pravděpodobností mělo rozhodnout do Vánoc. Předsednictvo ANO svou opavskou organizaci kvůli jejím rozkolům zrušilo. Všechny zainteresované strany na opavské radnici proto nyní čekají, kdo ze zastupitelů zvolených za ANO bude moci v hnutí zůstat. Moravskoslezský krajský předseda ANO Josef Bělica dnes ČTK řekl, že jasno bude příští týden.

Původní koalici ANO, Změny pro Opavu, KDU-ČSL, Starostů a ODS rozložily spory v opavském ANO počátkem listopadu. Předsednictvo ANO poté zrušilo místní organizaci v Opavě, a tím skončilo členství všem jejím dosavadním členům včetně primátora Martina Vítečka. Jednání o obnovení opavské organizace nyní vede z pověření předsednictva hnutí Bělica.

Podle něj zatím není jasné, kdo ze zvolených zastupitelů se bude moci do hnutí vrátit. „Jednám se všemi, nemám zavřené dveře pro nikoho. Na konci příštího týdne bude jasněji,“ řekl Bělica.

Úřadující primátor Víteček věří, že bude moci v hnutí zůstat. „Příští týden přijede do Opavy rozhodčí a smírčí komise. Bude zkoumat příčiny problémů,“ řekl ČTK. Podle Vítečka koaliční jednání s možnými partnery pokračují. Z jeho pohledu se podmínky prý nezměnily, má podporu sedmi členů zastupitelstva zvolených za ANO a dál požaduje primátorskou funkci.

Mluvčí hnutí Lucie Kubovičová ČTK řekla, že smírčí komise bude v Opavě zasedat, ale její zpráva nebude mít vliv na to, kdo se bude moci do hnutí vrátit. O tom má rozhodnout Bělica. „Komise pojede do Opavy a potká se se všemi bývalými členy. Vyslechne si jejich verzi. Z toho připraví písemnou zpráva, která bude představena předsednictvu,“ uvedla mluvčí.

Na složení nové organizace čeká i opavská ČSSD, která by se po rozpadu koalice mohla dostat z opozice do vedení města. „Stále jednáme. Zatím se nic konkrétně neposunulo,“ řekl ČTK předseda opavské ČSSD Radim Křupala. I podle něj jednání skončí, až bude jasno, jak vypadá nové opavské ANO.

Situace v Opavě se zkomplikovala poté, kdy vygradovaly spory mezi primátorem a jeho náměstkyní Simonou Bierhausovou (ANO). Hnutí se v Opavě rozštěpilo, klub zastupitelů se rozdělil na dvě části. Jedna část stála za Vítečkem, druhou vedla Bierhausová. Oba si vzájemně navrhli vyloučení ze strany. Po rozpadu opavské koalice měl Víteček podporu dalších šesti zastupitelů ANO, Bierhausová tří.

Volby v Opavě vyhrálo ANO, a získalo tak 11 křesel, druhá ČSSD šest. Po čtyřech mandátech má KSČM a Změna pro Opavu. Tři zastupitelé jsou za Starosty, stejný počet mandátů má ODS i KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. Dva zastupitelé jsou za koalici Nezávislých, Občanů a pirátů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner