Důchodci by v prosinci měli dostat jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 600 korun. Příslušný návrh dnes schválila vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Norma nyní půjde do parlamentu. Zvláštní bonus, který celkem přijde na 1,73 miliardy korun, pokryje Ministerstvo práce a sociálních věcí. V příštím roce důchody vzrostou v průměru zhruba o 100 korun.

„Jsem rád, že se nám podařilo najít koaliční kompromis a vláda dnes odsouhlasila mimořádný příspěvek pro důchodce ve výši 600 korun, který bude vyplacen ještě letos v prosinci,“ uvedl k rozhodnutí kabinetu Sobotka. „Považuji za správné, aby z rychlejšího růstu ekonomiky měli prospěch i senioři,“ sdělil.

Finance na jednorázový příspěvek bude muset najít Ministerstvo práce a sociálních věcí. „V pátek proběhlo jednání na úrovni náměstků a došlo tam k předběžné dohodě, že my je najdeme v naší kapitole,“ řekla novinářům před jednáním vlády ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ujistila, že její úřad je schopen potřebné peníze najít.

Důchody se v Česku valorizují pravidelně k 1. lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Marksová původně navrhovala přidat důchodcům víc, než nařizuje zákon. Od ledna si měli podle jejího plánu přilepšit v průměru o 205 korun, tedy o 1,8 procenta. Po dohodě politiků by se penze ale měly příští rok upravit podle zákonných pravidel. Ministerstvo práce odhaduje zatím růst o 0,9 procenta, tedy v průměru asi o stokorunu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner