Londýn 24. března (ČTK) – Dva lidé zůstávají po středečním teroristickém útoku u parlamentu v Londýně v kritickém stavu, řekl dnes šéf protiteroristické policie Mark Rowley. Policisté podle něj v noci na dnešek provedli dvě „významná zatčení“. Počet osob, které v souvislosti s atentátem skončily ve vazbě, tak stoupl na devět. Jedna žena byla propuštěna na kauci.

Pachatel útoku Khalid Masood se narodil jako Adrian Russell Ajao, dodal Rowley na tiskové konferenci. Vyzval lidi, kteří muže znali, aby se přihlásili policii. Vyšetřovatelé se podle Rowleye snaží zjistit vše o jeho známých, případných komplicích a místech, která Masood navštívil.

„Někde mohou existovat lidé, kteří mohli mít pokud jde o Masooda obavy, ale z rozličných důvodů se třeba necítili na to, aby nám je sdělili,“ uvedl Rowley. Policisté podle něj v rámci vyšetřování zabavili 2700 předmětů a zaznamenali 3500 svědeckých výpovědí. Prohledali dosud 16 míst a dalších pět razií se koná dnes.

Podle detektivů, které citoval britský tisk, konvertoval Masood, rodák z Kentu v jihovýchodní Anglii, k islámu později. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda jej někdo řídil.

Sám Masood, který měl bohatou kriminální minulost a vystupoval pod různými jmény, podle britského tisku ve svém životopise tvrdil, že v roce 2005 odjel učil angličtinu do Saúdské Arábie a v roce 2009 se vrátil do Británie a vyučoval v Lutonu. Později žil v Birminghamu.

Útočník připravil o život čtyři lidi, policisté ho nakonec zastřelili. Zraněno bylo podle Rowleye nejméně 50 lidí, z toho 31 muselo být hospitalizováno.

Dvaapadesátiletý Masood najel ve středu autem do lidí na mostě přes Temži a následně pobodal u budovy parlamentu policistu, který později svým zraněním podlehl. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Policie podle Rowleye bude nyní s vedením parlamentu jednat o tom, zda jsou potřebné nějaké změny v bezpečnostních opatřeních.

Členové muslimské obce v Londýně vyhlásili přes internet sbírku na pomoc obětem útoku, ve fondu se zatím sešlo přes 20.000 liber (téměř 625.000 Kč). Sbírku vyhlásil Muddassar Ahmed, který byl v době útoku v parlamentu a natočil jej na mobil. V jiném fondu pro rodinu zabitého policisty se sešlo podle BBC přes 430.000 liber (asi 13,5 milionu Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner