Turecký parlament zbavil mandátů další dva poslance opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) kvůli tomu, že byli loni odsouzeni k trestu vězení. Jeden z nich, Ahmet Yildirim, je podle tureckého deníku Hürriyet prvním poslancem v historii, který přišel o mandát kvůli trestu za „urážku prezidenta“.

Yildirim byl odsouzen loni v červnu k trestu jeden rok a dva měsíce vězení za to, že kritizoval prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana po loňském dubnovém referendu. V něm Turci těsnou většinou schválili ústavní změny, které výrazně rozšíří pravomoci hlavy státu. Opozice plebiscit označila za zmanipulovaný a stěžovala si u soudu na jeho průběh, který kritizovali i pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Druhý poslanec HDP, který dnes přišel o mandát, Ibrahim Ayhan byl odsouzen loni v červenci k jednomu roku a třem měsícům vězení za „propagandu teroristické organizace“, které se podle soudu dopustil svými komentáři na sociálních sítích a účastí na pohřbech členů zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Tato organizace, kterou považují za teroristickou Turecko, EU i USA, bojuje na jihovýchodě Turecka za autonomní Kurdistán.

Zbavení imunity čtvrtiny poslanců tureckého parlamentu umožnil zákon o ústavních změnách, který parlament přijal v roce 2016. Dotkl se většinou zástupců opozice, podle níž se tak vláda snaží zbavit svých kritiků. Návrh zákona prosadila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Zákon kritizoval i Západ, podle něhož jde o porušení parlamentní demokracie. Zákon odsoudili i europoslanci, podle nichž se má o odebrání imunity rozhodovat na základě konkrétního případu, a ne takto hromadně.

Strana HDP se po volbách z roku 2015 stala třetí nejsilnější opoziční stranou v 550členném tureckém parlamentu s 59 poslanci. Nyní jich tam je jen 50, devět už jich o mandát k dnešnímu dni přišlo. Podle deníku Hürriyet čelí nyní skoro všichni poslanci HDP nějakému obvinění, sedm poslanců je dokonce ve vězení, například bývalý spolupředseda HDP Selahattin Demirtaş.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner