Víkendové Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově u Ostravy navštívilo celkem 130.000 lidí. Vzhledem k sobotnímu špatnému počasí byla silnější návštěvnost v neděli, kdy přišlo 85.000 lidí, sdělil za pořadatele předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Loni na akci dorazilo 220.000 lidí.

Podle pořadatelů byl letošní program nejbohatší v šestnáctileté historii akce. Zároveň ji však letos provázelo nejhorší počasí. „Naprosto ale splnila naše očekávání,“ řekl Pavlačík. I když v sobotu podstatnou část dne pršelo, z programu vypadla jediná letecká ukázka. Jiné zásahy do programu organizátoři nemuseli dělat díky tomu, že při dešti nebyla nízká oblačnost.

Návštěvníci měli například jedinečnou příležitost vidět pohromadě dva americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress. Zatímco B-52 přiletěl do Mošnova už několikrát, B-1B byl letos na akci prvním letounem s technologií stealth, jež mu umožňuje být neviditelným pro radary.

Dalšími atraktivními ukázkami byla vystoupení italské letecké skupiny Frecce Tricolori či speciální ženské jednotky jordánské armády, která předvedla osvobození rukojmích. Dynamické ukázky předvedli kromě vojáků i policisté a celníci. Ve vzduchu nebo na zemi mohli lidé vidět přes 250 kusů vojenské techniky.

Organizátoři uvádějí, že Dny NATO jsou největší přehlídkou vojenské, bezpečnostní a záchranářské techniky ve střední Evropě. Letos se jich zúčastnily jednotky z 21 zemí, partnerskou zemí bylo Německo. Na akci je vstup zdarma. Letos poprvé pořadatelé zavedli osobní prohlídky, během víkendu při nich nezaznamenali žádné incidenty. Prohlídky budou podle Pavlačíka v dalších letech standardem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner