Bamako 9. června (ČTK) – Džihádisté na severu Mali zaútočili na základnu OSN a zabili tři zaměstnance mírové mise OSN v Mali (MINUSMA). Dalších pět lidí bylo zraněno. S odkazem na dnešní sdělení OSN o tom informovala agentura Reuters. Oběti zřejmě pocházely z Guineje, útočila místní odnož teroristické skupiny Al-Káida.

Ozbrojenci začali s ostřelováním základny ve městě Kidal ve čtvrtek večer. Zranili přitom pět pracovníků MINUSMA a později tři zabili.

V posledních měsících přišlo v Mali o život více než 100 pracovníků OSN. MINUSMA je tak považována za jednu z nejnebezpečnějších mírových misí Spojených národů.

V roce 2012 v Mali zahájili povstání etničtí Tuaregové, jejichž cílem bylo vytvořit nový stát. Do povstání se ale pak vmísili stoupenci teroristické organizace Al-Káida, kteří se zmocnili měst na severu a začali tam uplatňovat islámské právo šaría. Francouzské vojenské jednotky teroristy z území vytlačily o rok později, radikálové ale v oblasti dál útočí. V zemi od roku 2013 působí mírové síly OSN, mezi nimiž jsou i čeští vojáci.

V březnu malijští přívrženci teroristických skupin Ansar Dine, Murábitún a Al-Káida v islámském Maghribu oznámili, že se spojili a vytvořili novou organizaci s názvem Skupina na podporu islámu a muslimů.

Pět zemí afrického Sahelu, tedy Mali, Čad, Niger, Mauritánie a Burkina Faso, upřesnilo v květnu plán na vytvoření společné protiteroristické jednotky pro boj s džihádisty. K plnému nasazení ale jednotka potřebuje ještě čas na výcvik a peníze. S výcvikem pomohou v Mali působící francouzští vojáci, EU iniciativě poskytne 50 miliónů eur (přes 1,3 miliardy Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner