Frankfurt 17. srpna (ČTK) – Představitelé Evropské centrální banky (ECB) se obávají příliš silného růstu kurzu eura, ukázal zápis z červencového zasedání bankovní rady, který dnes ECB zveřejnila. Bankéři upozornili, že příznivé finanční podmínky v eurozóně nelze považovat za samozřejmé a že uvolněná měnová politika je stále nutná. V reakci na zprávu euro k dolaru oslabilo na třítýdenní minimum.

Právě růst kurzu jednotné evropské měny, který zlevňuje dovoz a znevýhodňuje vývoz z eurozóny, označují investoři za jeden z největších problémů ve snaze ECB podpořit inflaci.

Bankéře znervóznil červnový komentář šéfa ECB Maria Draghiho, který naznačil změny v politice banky. Euro i výnosy evropských dluhopisů po nich prudce zpevnily.

Z červencového zápisu je patrné, že představitelé banky, kteří stanovují úrokové sazby, jsou si vědomi rizik, když se rozhodli na politice měnové stimulace nic neměnit. Obávají se totiž, že i ta nejmenší odchylka v jejich rétorice by mohla být nesprávně interpretována. „Byly vysloveny obavy, že za současné situace na finančních trzích jsou trhy na informace mimořádně citlivě,“ uvádí se v zápisu.

Investoři by rádi věděli, jaké má ECB plány s programem nákupu dluhopisů v objemu 2,3 miliardy eur (60 miliard Kč), který má fungovat do prosince. V příštím roce se očekává jeho postupné omezování.

Představitelé ECB se ale v červenci shodli v názoru, že délka a tempo nákupů nejsou jedinými dostupnými nástroji a že k rozhodování potřebují „větší prostor“. Představitelé ECB se proto rozhodli ponechat v platnosti nerušit příslib, že v případě potřeby nákupy dluhopisů rozšíří. „V této fázi je podle všeobecného názoru zásadní vyvarovat se signálů, které by mohly být mylně interpretovány a které by se mohly ukázat jako předčasné,“ uvedla ECB.

Euro v reakci na zápis z jednání ECB oslabilo vůči dolaru na třítýdenní minimum pod 1,17 USD. Krátce po 15:30 SELČ ztrácelo 0,4 procenta na 1,1716 USD. Ztráty zaznamenalo i proti švýcarské, japonské a britské měně. Euro přitom od začátku roku zpevňovalo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner