Frankfurt nad Mohanem 6. července (ČTK) – Představitelé Evropské centrální banky (ECB) na červnovém zasedání diskutovali o zrušení příslibu, že v případě potřeby rozšíří nákupy dluhopisů. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, který dnes ECB zveřejnila. Evropské akcie na tuto informaci reagovaly výrazným poklesem, zatímco euro mírně posilovalo.

Představitelé ECB se v červnu nakonec rozhodli, že příslib rušit nebudou. Podle zápisu by však tento postoj na některém z příštích zasedání mohli přehodnotit, pokud se zlepší inflační vyhlídky.

ECB se takzvaným kvantitativním uvolňováním měnové politiky zahrnujícím rozsáhlé nákupy státních dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně.

Evropské akcie se po zveřejnění zápisu z červnového zasedání centrální banky propadly na nejnižší úroveň za 11 týdnů, panevropský index STOXX 600 ztrácel více než procento, napsala agentura Reuters.

„Na červnové tiskové konferenci ECB nic nenaznačovalo, že by představitelé banky jednali ohledně omezení kvantitativního uvolňování měnové politiky. Ale ve skutečnosti tomu tak bylo,“ uvedl analytik Arne Petimezas ze společnosti AFS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner