Bývalý ropný magnát a nejbohatší Rus, později nejznámější ruský vězeň žijící nyní v exilu Michail Chodorkovskij dnes ohlásil odchod z čela opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil. „Slíbil jsem odejít z funkce, a to také činím. Moje další úkoly souvisejí s rozvojem komunikačních kanálů s ruskou a světovou veřejností,“ řekl v Tallinnu, kde v sobotu začala dvoudenní konference hnutí.

Konference v Tallinnu se podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nemohli zúčastnit všichni delegáti. Například zástupcům z Udmurtska úřady zabavily pasy, koordinátor hnutí v Irkutsku zažil domovní prohlídku a šéf odbočky v Tatarstánu stanul před soudem kvůli „ironické demonstraci“ nazvané „My jsme pro Putina“.

Hnutí podle Chodorkovského usiluje o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva. Za hlavní úkol považuje „vrátit Rusko na evropskou cestu rozvoje“.

Otevřené Rusko nedávno oznámilo, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok. V loňských parlamentních volbách se neúspěšně pokusilo získat křesla ve Státní dumě.

Chodorkovskij navrhl podpořit v prezidentských volbách Alexeje Navalného.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner