Egypt se chystá ve svých turistických rezortech zavést řadu nových bezpečnostních opatření. S odvoláním na ministerstvo cestovního ruchu o tom dnes informovala agentura Reuters. Káhira tak reaguje mimo jiné na nedávný útok ozbrojenců na hotel v rudomořském letovisku Hurghada. Útočníci při něm pobodali tři evropské hosty.

K novým opatřením bude podle ministerstva patřit mimo jiné umístění většího množství bezpečnostních kamer v letoviscích Hurghada a Šarm aš-Šajch. Egyptská vláda prý rovněž nakoupí větší množství skenovacích rámů a v rezortech navýší také počet členů bezpečnostních složek a psů vycvičených na hledání výbušnin. Na posílení bezpečnosti chce Káhira vydat navíc celkem 250 milionů egyptských liber (zhruba 80 milionů Kč).

Podle ministra cestovního ruchu Hišáma Zaazúa pozvednou nová opatření bezpečnost v egyptských letoviscích „na novou úroveň“.

Egypt v posledních letech bojuje s nárůstem počtů útoků ze strany islamistických radikálů. Nejhorší situace panuje na severu Sinajského poloostrova, kde působí místní odnož organizace Islámský stát (IS). Radikálové tu ale dosud útočili především na policisty a vojáky.

Minulý pátek zaútočili v Hurghadě dva ozbrojenci na hotel Bella Vista. Pobodali dva rakouské a jednoho švédského turistu. Přinejmenším jednoho z atentátníků policisté zastřelili. V říjnu se IS přihlásil k odpovědnosti za umístění bomby na palubu ruského letadla s turisty cestujícími z Šarm aš-Šajchu. Při výbuchu a následném pádu stroje na Sinajský poloostrov zahynulo všech 224 lidí v letadle.

Příjmy Egypta z cestovního ruchu se v roce 2014 pohybovaly kolem 7,2 miliard dolarů (179 miliard Kč). Ačkoli se situace neustále zlepšuje, zatím stále nedosahuje stavu před revolucí v roce 2011, kdy cestovní ruch do státní pokladny ročně přinášel asi 12,5 miliardy dolarů (311 miliard Kč).

Lidové povstání v rámci takzvaného arabského jara svrhlo před pěti lety režim prezidenta Husního Mubaraka, v následných volbách zvítězilo islamistické Muslimské bratrstvo a prezidentem se stal Muhammad Mursí. Mursího však v roce 2013 po vlně demonstrací svrhla armáda a do čela severoafrické země se postavil někdejší generál a současný prezident Abdal Fattáh Sísí. Politická nestabilita řadu zahraničních turistů od cesty do Egypta odradila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner