Káhira 26. listopadu (ČTK) – Egypt od soboty drží třídenní státní smutek za více než tři stovky obětí pátečního teroristického útoku v mešitě na severu Sinajského poloostrova. Podle dosavadní bilance skupina ozbrojenců, která masakr spáchala, má na svědomí životy 305 lidí, z toho 27 dětí. Počet mrtvých se ale může zvýšit, protože řada ze 128 zraněných je ve vážném stavu. K nejhoršímu teroristickému útoku v dějinách Egypta se prozatím nikdo nepřihlásil. Nicméně hlavním podezřelým je teroristická organizace Islámský stát (IS), pod jejímž praporem pachatelé podle svědků vraždili.

Skupina 25 až 30 ozbrojenců přijela k mešitě Ravda v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, v pěti vozech SUV. Poté útočníci zaujali pozice u vchodů a oken a v okamžiku zahájení modliteb začali střílet a házet granáty na pět stovek věřících uvnitř. Zabíjeli přitom i všechny, kdo se snažili uprchnout. Palbou také zahnali sanitky, které se na místo sjížděli, než nasedli do svých aut a ujeli.

Podle některých svědků vraždění trvalo asi 20 minut.

O krutosti teroristů svědčí mimo jiné také informace přeživších o tom, že metodicky kontrolovali své oběti, jestli jsou skutečně mrtvé. Pokud se někdo hýbal nebo dýchal, byl nemilosrdně dobit kulkou vpálenou do hlavy nebo do hrudi.

Podle místních obyvatel si pachatelé terč útoku vybrali záměrně kvůli tomu, že do mešity Ravda chodí příslušníci kmene Savarka. O nich je známo, že spolupracují s bezpečnostními silami proti radikálům a jsou vyznavači súfismu, mystické formy islámu, kterou jiné muslimské skupiny považují za kacířství.

Egyptská armáda hned v pátek zahájila v odvetě za hrůzný zločin letecké údery na cíle radikálů v horách v okolí Bir al-Abdu. V sobotu pak oznámila zničení několika vozidel, která byla při útoku použita, a zabití neupřesněného počtu prchajících teroristů. Letadla podle vojáků rovněž zničila několik základen radikálů.

Soustrast a solidaritu vyjádřila Egyptu po teroristickém útoku na Sinaji řada států jako Itálie, Francie, Británie, Rusko, USA a Izrael a také osobností, mezi nimiž byl například papež nebo saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.

V reakci na útok kondoloval svému egyptskému protějšku Abdal Fattáhu Sísímu i český prezident Miloš Zeman. České ministerstvo zahraničí masakr ostře odsoudilo a vyjádřilo soustrast rodinám obětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner