Egyptská armáda našla dnes trosky letadla společnosti EgyptAir, které se ve čtvrtek zřítilo ve Středozemním moři. Podle egyptské televize, na niž se odvolává agentura Reuters, objevila ve vzdálenosti asi 290 kilometrů severně od přístavní Alexandrie i osobní věci cestujících. Nyní vojáci pátrají po černé skříňce airbusu, na jehož palubě bylo celkem 66 lidí.

Stroj mířící z Paříže do Káhiry zmizel z obrazovek radarů nedlouho před plánovaným přistáním v egyptském hlavním městě. Příčiny havárie zatím nejsou známé, spekuluje se o technické závadě, chybě pilota nebo teroristickém útoku.

Do pátrání po zříceném stroji se dnes brzy ráno zapojila řecká letadla, která vzlétla z Kréty a prohledávají oblast vzdálenou necelých 400 kilometrů jižně od ostrova Karpathos a 200 kilometrů severně od egyptského pobřeží. Na místě jsou i řecké a egyptské lodě. Záchranným týmům ale zřejmě během dneška bude práci komplikovat počasí, protože podle meteorologů bude v oblasti pršet a foukat silný vítr.

Informace o výsledcích pátrání, které ve čtvrtek přicházely od řeckých a egyptských úřadů, byly velice rozporuplné. Egyptské aerolinky oficiálně informovaly o tom, že vrak letadla se už u ostrova Karpathos našel, zprávy ale dementovala řecká strana a firma EgyptAir posléze své tvrzení stáhla.

Také o příčině havárie se zatím pouze spekuluje, i když egyptský ministr pro civilní letectví Šaríf Fathí ve čtvrtek řekl, že je mnohem pravděpodobnější, že za pádem byl teroristický útok než technická závada. O terorismu hovořil i šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.

Francouzské úřady ale naproti tomu nabádají k tomu, aby nikdo nečinil předčasné závěry. „Neexistuje naprosto žádný náznak, který by ukazoval na příčinu (havárie),“ řekl dnes televizní stanici France-3 francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Náměstek francouzského ministerstva dopravy Alain Vidalies v rozhlasové stanici France-Info radio upozornil, že žádná z teorií zatím nemá při vyšetřování přednost.

Řecko a Egypt budou nadále pátrání po vraku společně koordinovat, shodli se dnes v telefonickém rozhovoru řecký premiér Alexis Tsipras a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Francie vyslala do Káhiry experty na vyšetřování leteckých havárií a zástupce společnosti Airbus, výrobce zříceného letounu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner