Egyptský parlament dnes schválil tříměsíční výjimečný stav v reakci na dva teroristické útoky na koptské kostely, které si v neděli vyžádaly nejméně 45 životů. S odkazem na egyptskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters.

O výjimečném stavu rozhodl už v neděli prezident Abdal Fattáh Sísí. Jeho rozhodnutí v pondělí schválila vláda. Podle ústavy výjimečný stav musel schválit i parlament, který na to oficiálně měl sedm dní.

Radikálové v neděli zaútočili na koptský kostel v Tantě a o několik hodin později na koptský kostel v Alexandrii, kde v tu dobu sloužil mši sám patriarcha koptské církve Tavadros II.. Při dvou útocích, ke kterým se přihlásil Islámský stát, přišlo o život nejméně 45 osob a přes 100 dalších bylo zraněno. Tavadros II. vyvázl bez zranění. Pohřby většiny obětí se konaly v neděli a v pondělí.

Koptští křesťané patří k nejstarším křesťanským komunitám na světě a tvoří asi deset procent egyptské populace. Islámští radikálové je však viní z podpory sesazení někdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013. Útoky na jiné křesťany než kopty se v Egyptě stávají velmi zřídka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner