Káhira 20. prosince (ČTK) – Egyptský vojenský soud v úterý odsoudil k šesti rokům vězení plukovníka Ahmada Kansavu, který v listopadu oznámil záměr kandidovat v jarních prezidentských volbách. Jeho právník uvedl, že Kansava byl shledán vinným z porušení armádních předpisů, které aktivním důstojníkům zakazují politický aktivismus.

Kansava se přitom podle zpravodajské společnosti BBC snažil před oznámením kandidatury vystoupit z armády, ale jeho žádost byla zamítnuta a 2. prosince byl zadržen. Proti úternímu verdiktu se může odvolat. Plukovníkova manželka agentuře Reuters sdělila, že její manžel tak hodlá učinit.

Volby se mají v Egyptě konat v dubnu 2018 a očekává se, že v nich druhý mandát získá současný prezident a bývalý generál Abdal Fattáh Sísí, přestože zatím nesdělil, zda se o něj bude ucházet. Jeho největším vyzyvatelem by podle odborníků mohl být zatím také jen potenciální kandidát a další někdejší generál Ahmad Šafík. Ten působil jako poslední premiér za vlády prezidenta Husního Mubaraka. Po nástupu vůdce Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2012 uprchl do Spojených arabských emirátů, odkud se na začátku prosince vrátil.

Naopak prominentní opoziční aktivista a právník Chálid Alí svůj záměr ucházet se o prezidentskou funkci vyjádřil v listopadu. Jeho snahu ale může zkřížit rozsudek ve věci údajné urážky společenské morálky. Té se podle egyptské justice dopustil, když v lednu po soudním vítězství proti vládě namířil proti budově tribunálu vztyčený prostředníček. V září za to dostal tříměsíční trest s odkladem, proti němuž se odvolal. Pokud bude verdikt potvrzen, kandidaturu na prezidenta to Alímu znemožní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner